Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
WHO

Darmowa licencja na testy COVID-19 dla krajów rozwijających się

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 listopada 2021 14:49

Darmowa licencja na testy COVID-19 dla krajów rozwijających się - Obrazek nagłówka
Thinkstock/Getty Images
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o pierwszej umowie międzynarodowej, dzięki której licencja na testy serologiczne na COVID-19 będzie darmowa dla krajów o niskim i średnim dochodzie.

Założona przez Światową Organizację Zdrowia instytucja C-TAP, oraz organizacja zajmująca się rozprzestrzenianiem patentów lekowych – MPP, ogłosiły sfinalizowanie umowy licencyjnej z Hiszpańską Krajową Radą Badawczą (CSIC) na technologię przeciwciał serologicznych COVID-19. Ma ona ułatwić szybką produkcję i komercjalizację testu serologicznego CSIC COVID-19 na całym świecie.

Umowa obejmuje wszystkie powiązane patenty oraz materiał biologiczny niezbędny do wykonania testu. CSIC podzieli się swoim „know-how” z potencjalnymi licencjobiorcami, a także zapewni odpowiednie szkolenia. Licencja będzie bezpłatna dla krajów o niskim i średnim dochodzie i pozostanie ważna do dnia wygaśnięcia ostatniego patentu.

- Ta licencja pokazuje, że można osiągnąć solidarność i sprawiedliwy dostęp do leków. Pokazuje, że warto nadal wspierać zasady przejrzystości, inkluzywności i niewyłączności, których broni C-TAP. Kostaryka z zadowoleniem przyjmuje podpisanie tej licencji i jest przekonana, że ​​dziś bardziej niż kiedykolwiek, mechanizmy takie jak C-TAP pomogą nam przezwyciężyć obecną pandemię, a jednocześnie być korzystne dla przyszłych kryzysów zdrowotnych. Dziękuję rządowi hiszpańskiemu i CSIC za potraktowanie zdrowia jako problemu globalnego. – powiedział Carlos Alvarado Quesada, prezydent Kostaryki, kraju założycielskiego C-TAP.

Testy, które zostały udostępnione przez CSIC skutecznie sprawdzają obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 powstałych w odpowiedzi na zakażenie COVID-19 lub na szczepionkę. Jak podkreślają eksperci, wczesne wykrywanie zakażenia koronawirusem jest kluczowe w walce z pandemią. Nie tylko zmniejsza to ryzyko ciężkiej choroby i hospitalizacji, ale również chroni inne osoby, które mają kontakt z zakażonym.

Testy są proste w użyciu i nadają się do wszystkich środowisk z podstawową infrastrukturą laboratoryjną, takich jak te występujące na obszarach wiejskich w krajach o niskich i średnich dochodach. Odczyt można teoretycznie wykonać ręcznie, ale dla większej dokładności wyników zaleca się czytnik ELISA.

- Wysoce pochwalam CSIC, publiczny instytut badawczy, za jego zaangażowanie w solidarność i oferowanie światowego dostępu do swojej technologii i know-how – podsumował umowę w oświadczeniu dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Źródło: WHO

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także