Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Hongkong

Dobry przykład walki z wirusem?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 kwietnia 2020 10:50

Dobry przykład walki z wirusem? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rząd Hongkongu przedłuży ograniczenia gospodarczo-społeczne mające na celu walkę z koronawirusem o kolejne 14 dni. Zdaniem Carrie Lam, szefowej administracji, ta decyzja pozwoli utrzymać osiągnięty z trudem sukces, czyli niską liczbę nowych zakażeń.

Co ciekawe, to postanowienie pojawia się w czasie, gdy inne kraje na świecie, w tym rządy Australii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, skłaniają się ku stopniowemu złagodzeniu dotychczasowych obostrzeń. Według ostatnich doniesień Światowej Organizacji Zdrowia, zniesienia wszelkich blokad powinny być wprowadzane stopniowo, a zbyt wczesne ich rozluźnienie doprowadzi do wybuchu kolejnej fali zachorowań.


W Hongkongu po raz pierwszy od początku marca nie odnotowano żadnego nowego przypadku koronawirusa. Według statystyk w tym rejonie zarejestrowano ogółem 1025 zakażeń i cztery zgony.


Czego dotyczą restrykcje wprowadzone na kolejne dwa tygodnie? Mieszkańcom zabroniono publicznych spotkań w gronie większym niż cztery osoby. Centra handlowe i gier, siłownie, kina i inne obiekty rozrywkowe są również zamknięte, a przyjazdy osób z zagranicy zostały zawieszone na czas nieokreślony. Dotychczasowa konsekwentna reakcja społeczeństwa, jeśli chodzi o zastosowanie się do nowych zasad, może mieć związek z podobnym doświadczeniem epidemicznym, tj. wybuchem SARS w 2003 roku. Lam podkreśliła, że jedynym sposobem na niezmarnowanie wypracowanego poziomu bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa, jest przedłużenie zaleceń dotyczących m.in. dystansu społecznego.


Jednak przedłużenie restrykcji jest jednoznaczne z brakiem możliwości przeprowadzenia antyrządowych demonstracji. W wielu mieszkańcach Hongkongu narasta gniew z powodu represji stosowanych wobec sił prodemokratycznych oraz w związku z tym, że władze Pekinu i władze miejskie domagają się wprowadzenia przepisów bezpieczeństwa narodowego, które ograniczają wolność. Luo Huining, najwyższy rangą urzędnik w kraju z Komunistycznej Partii Chin, powiedział w zeszłym tygodniu, że miasto powinno pracować nad wprowadzeniem ustawodawstwa bezpieczeństwa narodowego jak najszybciej, ponieważ ubiegłoroczne protesty podważyły praworządność, dobrobyt i stabilność Hongkongu.


Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.