Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Dwukrotne zakażenie dwoma wariantami koronawirusa- czy to możliwe?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 lutego 2022 10:20

Dwukrotne zakażenie dwoma wariantami koronawirusa- czy to możliwe?  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dwukrotne zakażenie dwoma różnymi subwariantami koronawirusa Omicron jest możliwe, ale rzadko się zdarza- na co wskazują duńskie badania.

W Danii bardziej zakaźny wariant koronawirusa Omicron znany jako BA.2 szybko zdetronizował „oryginalny” wariant BA.1, który jest najpowszechniejszy na świecie. Powstaje pytanie, czy jeden człowiek może zarazić się obydwoma wariantami?

Nowe badanie, prowadzone przez naukowców z czołowej duńskiej organizacji ds. chorób zakaźnych, Statens Serum Institut (SSI), pokazuje, że osoby zakażone BA.1 mogą zarazić się BA.2 w niedługim odstępie czasu, ale jest to rzadkie zjawisko.

BA.1 i BA.2 różnią się nawet o 40. mutacjami. Podczas, gdy BA.2 stanowi ponad 88 proc. przypadków zachorowań w Danii, liczba ta zaczęła wzrastać w Wielkiej Brytanii, Afryce Południowej i Norwegii.

Naukowcy zaznaczają, że ponowne infekcje dotyczyły głównie młodych, niezaszczepionych osób i powodowały jedynie łagodną chorobę, z których żadna nie doprowadziła do hospitalizacji ani zgonu. Badanie, które nie zostało jeszcze poddane przeglądowi, wykazało 1739 przypadków zarejestrowanych między 21 listopada 2021 a lutym 11 w tym roku, w którym pacjenci dwukrotnie uzyskali pozytywny wynik testu na COVID-19 (w przedziale czasowym od 20 do 60 dni). W tym okresie w Danii zarejestrowano ponad 1,8 miliona infekcji.

W mniejszej grupie próbek badanie wykazało 47 przypadków reinfekcji BA.2 wkrótce po infekcji BA.1. Naukowcy wykryli również mniej materiału wirusa przy drugiej infekcji, co sugeruje, że pewna odporność została rozwinięta po pierwszej infekcji.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.