Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Dyrektor Centrum Monitorowania Jakości o akredytacji

MedExpress Team

Renata Furman

Opublikowano 14 grudnia 2015 12:56

Dyrektor Centrum Monitorowania Jakości o akredytacji - Obrazek nagłówka
Jerzy Hennig, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości, w rozmowie z Renatą Furman, mówi m.in. o bezpośrednim przełożeniu akredytacji na bezpieczeństwo pacjenta.

Jerzy Hennig, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości, w rozmowie z Renatą Furman, mówi m.in. o bezpośrednim przełożeniu akredytacji na bezpieczeństwo pacjenta.

Co to jest akredytacja?

Bardzo trudne pytanie. Jest to system oceny działalności podmiotów działalności leczniczej np. szpitali, gabinetów POZ, lekarzy POZ. System akredytacji funkcjonuje od wielu lat. W Polsce praktycznie od 1998 roku, a pod rządami ustawy o akredytacji od 2018 roku, co daje nam już podstawę prawną do tego, żeby można było uzyskiwać środki pomocowe z UE do wsparcia szpitali, które taką akredytację chcą uzyskać. Oczywiście to nie jest tak, że chce i ma, tylko szpital zobowiązany jest do przestrzegania określonych standardów. Te standardy są określone w zbiorze standardów akredytacyjnych, których w piętnastu działach jest 221. Ten szpital tutaj spełnia te standardy i został bardzo pozytywnie oceniony przez zespół wizytujący, przez wizytatorów koordynatora, którymi są rówieśnicy zawodowi. Stąd bardzo dobrze wiedzą, w którym miejscu są niedoskonałości, na co należy zwrócić uwagę, by jakość opieki zdrowotnej była stale podnoszona na wyższy poziom. Szpital ten należy do tych, które osiągały bardzo wysoki poziom spełniania standardów akredytacyjnych. Spełnienie standardów nie wszystkim się udaje, ale na szczęście nie zrażają się takie szpitale i podążają do poprawy i spełnienia standardów akredytacyjnych, by osiągnąć wymagane minimum, czyli 75 proc. spełnienia standardów akredytacyjnych. W Polsce mamy tu liderów osiągających wynik ponad 90 poc. Takich szpitali jest w Polsce kilka. W województwie mazowieckim jest 32 szpitali, które taką akredytacje aktualnie posiadają. Zobaczymy co nowy rok przyniesie i ile jeszcze szpitali w województwie mazowieckim poderwie się do uzyskania wsparcia z środków unijnych i akredytacji szpitali co ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo pacjenta, który trafia do takich ośrodków działalności leczniczej.

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny uzyskał Certyfikat Akredytacyjny w zakresie lecznictwo zamknięte nadany przez ministra zdrowia po przeprowadzeniu wizytacji akredytacyjnej, która odbyła się w dniach 2-4 września 2015r i potwierdziła spełnianie przez Szpital im. Świętej Rodziny spełnienie standardów jakości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1131889468
25 czerwca 2024
AdobeStock_674015171
23 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
4096-2734-max
9 kwietnia 2024