Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Prof. Alicja Chybicka

Dzieci po chemioterapii powinny zostać zaszczepione przeciw COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 stycznia 2021 13:11

Dzieci po chemioterapii powinny zostać zaszczepione przeciw COVID-19 - Obrazek nagłówka
FOT. LUKASZ GIZA / AGENCJA GAZETA
- Najbardziej obawiam się, że chore dzieci zakażą się koronawirusem. Dzieci, które są w innumosupresji, po chemioterapii, transplantacji szpiku, powinny zostać zaszczepione przeciw COVID-19 - powiedziała Medexpressowi prof. Alicja Chybicka, kierowniczka Klinki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”.

Prof. Alicja Chybicka:

Epidemia koronawirusa to trudny moment dla dzieci. Od marca są przebywają na salach tylko z jednym ze swoich rodziców. Wcześniej mogły przebywać w bibliotece, gdzie zapraszano różnych sportowców artystów. Organizowano występy teatrzyków. Dzieci uczestniczyły we wspólnym śniadaniu wielkanocnym, wspólnej Wigilii.

Rząd powinien zdobyć szczepionki przeciw koronawirusowi. Niemcy, Izrael, Dania potrafią to zrobić. Kraje kupują szczepionki poza pulą Unii Europejskiej. Powinniśmy wziąć z nich przykład. Do wakacji należy wyszczepić dwie trzecie populacji, aby uzyskać odporność populacyjną. Garstka zaszczepionych ludzi nie pomoże nam w walce z epidemią koronawirusa. Ludzie nadal będą umierać. Ponad 32 tysiące Polaków odeszło z tego świata. Jestem oburzona tym, że zutylizowano 1200 szczepionek. Można byłoby zaszczepić nimi 1200 osób.

Najbardziej obawiam się, że chore dzieci zakażą się koronawirusem. Dzieci, które są w innumosupresji, po chemioterapii, transplantacji szpiku, powinny zostać zaszczepione. Szczepionki nie są zarejestrowane w grupie dziecięcej. A wszystko dlatego, że po pierwsze to dużo kosztuje, po drugie zawsze trudno było skolekcjonować statystycznie istotną grupę dziecięcą. Poza tym Polacy nie oddaliby dzieci do próby klinicznej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także