Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

E-konsultacje przyspieszą kontakt ze specjalistą

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 maja 2023 08:41

E-konsultacje przyspieszą kontakt ze specjalistą - Obrazek nagłówka
fot. Ministerstwo Zdrowia
Szybka diagnoza u lekarza rodzinnego w kontakcie ze specjalistą bez względu na miejsce zamieszkania oraz możliwość bieżącej konsultacji między specjalistami w przypadku poważniejszych stanów chorobowych. Takie możliwości ma dawać projekt e-Konsylium. Rozpoczął się pilotaż usługi.

Projekt umożliwi e-konsultacje specjalistyczne pomiędzy lekarzem POZ i specjalistą ze szpitala partnerskiego, jak też pomiędzy specjalistą ze szpitala partnerskiego i specjalistą z ośrodka wysokospecjalistycznego.

W ramach rozpoczętego właśnie pilotażu będą możliwe konsultacje kardiologiczne oraz onkologiczne w zakresie nowotworu piersi. Łącznie działać będzie osiem sieci: po cztery z dziedziny kardiologii i onkologii oraz czterdzieści szpitali partnerskich: po dwadzieścia z każdej specjalizacji. Do tego dochodzi osiemdziesiąt placówek POZ: po czterdzieści z każdej specjalizacji. Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że z e-konsultacji specjalistycznych skorzysta co najmniej 4 tys. pacjentów.

– To kolejny krok, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania. W każdej z tych sytuacji to pacjent jest w centrum zainteresowania – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Za pośrednictwem specjalnej platformy, powstałej pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji, lekarze będą mogli przekazywać sobie pełną dokumentację medyczną pacjenta, wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej oraz konsultować na bieżąco, przez kamerę stan zdrowia pacjenta.

– Narzędzia elektroniczne już od dłuższego czasu wspierają pacjentów i lekarzy. Polska ma na tym polu niemałe dokonania. Jest przecież e-recepta, e-skierowania czy e-dokumentacja medyczna. E-konsultacje to rozwiązanie, które pomoże pacjentowi w szybszej diagnostyce – mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Partnerem projektu e-Konsylium jest Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, a środki przeznaczone na budowę specjalnej platformy pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach realizacji działań projakościowych w systemie ochrony zdrowia.

– Idea e-Konsylium to coś więcej, niż standardowa konsultacja pacjenta. To nasza oferta skierowana do lekarzy rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent - także ten trafiający do lekarza POZ w małej miejscowości - otrzyma szybko diagnozę i propozycję leczenia. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w kontekście alarmujących statystyk w zakresie schorzeń kardiologicznych – przekonuje dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

Projekt o wartości ponad 20 mln zł będzie realizowany do końca tego roku. Potem ma zostać rozszerzony o kolejne zakresy specjalizacji i świadczeń.

oprac. na podst.: gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Polska
29 maja 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Sto dni i co dalej?

25 marca 2024