Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

E-konsultacje przyspieszą kontakt ze specjalistą

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 maja 2023 08:41

E-konsultacje przyspieszą kontakt ze specjalistą - Obrazek nagłówka
fot. Ministerstwo Zdrowia
Szybka diagnoza u lekarza rodzinnego w kontakcie ze specjalistą bez względu na miejsce zamieszkania oraz możliwość bieżącej konsultacji między specjalistami w przypadku poważniejszych stanów chorobowych. Takie możliwości ma dawać projekt e-Konsylium. Rozpoczął się pilotaż usługi.

Projekt umożliwi e-konsultacje specjalistyczne pomiędzy lekarzem POZ i specjalistą ze szpitala partnerskiego, jak też pomiędzy specjalistą ze szpitala partnerskiego i specjalistą z ośrodka wysokospecjalistycznego.

W ramach rozpoczętego właśnie pilotażu będą możliwe konsultacje kardiologiczne oraz onkologiczne w zakresie nowotworu piersi. Łącznie działać będzie osiem sieci: po cztery z dziedziny kardiologii i onkologii oraz czterdzieści szpitali partnerskich: po dwadzieścia z każdej specjalizacji. Do tego dochodzi osiemdziesiąt placówek POZ: po czterdzieści z każdej specjalizacji. Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że z e-konsultacji specjalistycznych skorzysta co najmniej 4 tys. pacjentów.

– To kolejny krok, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania. W każdej z tych sytuacji to pacjent jest w centrum zainteresowania – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Za pośrednictwem specjalnej platformy, powstałej pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji, lekarze będą mogli przekazywać sobie pełną dokumentację medyczną pacjenta, wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej oraz konsultować na bieżąco, przez kamerę stan zdrowia pacjenta.

– Narzędzia elektroniczne już od dłuższego czasu wspierają pacjentów i lekarzy. Polska ma na tym polu niemałe dokonania. Jest przecież e-recepta, e-skierowania czy e-dokumentacja medyczna. E-konsultacje to rozwiązanie, które pomoże pacjentowi w szybszej diagnostyce – mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Partnerem projektu e-Konsylium jest Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, a środki przeznaczone na budowę specjalnej platformy pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach realizacji działań projakościowych w systemie ochrony zdrowia.

– Idea e-Konsylium to coś więcej, niż standardowa konsultacja pacjenta. To nasza oferta skierowana do lekarzy rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent - także ten trafiający do lekarza POZ w małej miejscowości - otrzyma szybko diagnozę i propozycję leczenia. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w kontekście alarmujących statystyk w zakresie schorzeń kardiologicznych – przekonuje dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

Projekt o wartości ponad 20 mln zł będzie realizowany do końca tego roku. Potem ma zostać rozszerzony o kolejne zakresy specjalizacji i świadczeń.

oprac. na podst.: gov.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.