Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Minister zdrowia

Epidemia COVID-19 przechodzi w stan równowagi

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 maja 2020 12:28

Epidemia COVID-19 przechodzi w stan równowagi - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Do Polski bardzo późno przyszła epidemia. Poczekajmy dwa tygodnie, wtedy będziemy mogli ocenić, czy liczba chorych spada w Polsce tak, jak w innych krajach - powiedział minister zdrowia

We wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem programu "Rozmowa Piaseckiego". Opowiedział o walce z epidemią koronawirusa.

- Epidemia COVID-19 przechodzi w stan równowagi. Teraz pytanie, w którą stronę nastąpi przegięcie. Czy znowu wzrost, czy spadek. To zależy od naszych działań i liczby testów - powiedział minister zdrowia. Wskazywał też na konieczność "testowania na potęgę" w szpitalach, które są największymi ogniskami koronawirusa.

Minister powiedział, że dużo osób nie stosuje się do zaleceń. - Noszą maseczki na brodzie zamiast na nosie i ustach. To powoduje ryzyko zaprzepaszczenia tego, co wypracowaliśmy przez ten długi czas kwarantanny - powiedział minister.

Dodał, że "rozluźnianie obostrzeń to balans między aspektami epidemicznymi i gospodarczymi".

- Jeśli nie wrócimy do działalności, która ratuje gospodarkę, liczba zgonów na nowotwory, na choroby rzadkie, może być znacznie wyższa za jakiś czas. Musimy wyważyć ryzyko epidemiczne i ryzyko zapaści kraju - wyjaśnił.

Dyrektor Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrei Ammon, która przekazała, że w większości krajów Unii Europejskiej koronawirus jest w odwrocie, ale Polska jest jednym z czterech państw Wspólnoty, w których pandemia nie słabnie.

Liczba osób z aktywnym zakażeniem SARS-CoV-2 w Polsce. Źródło: worldometers.info

Do Polski bardzo późno przyszła epidemia. Poczekajmy dwa tygodnie, wtedy będziemy mogli ocenić, czy liczba chorych spada w Polsce tak, jak w innych krajach - wytłumaczył minister.

Źródło: TVN 24

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także