Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

GIS ostrzega przed chipsami ze znanej sieci handlowej. Niebezpieczny poziom szkodliwego związku

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 21 lipca 2023 13:05

GIS ostrzega przed chipsami ze znanej sieci handlowej. Niebezpieczny poziom szkodliwego związku - Obrazek nagłówka

– W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wysoki poziom akryloamidu w chipsach warzywnych – informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Chodzi o chipsy warzywne Bio Organic z solą morską, dystrybuowane w dyskontach sieci Lidl.

– Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta – dowiadujemy się z ostrzeżenia GIS. Ryzykowne może być spożycie chipsów z partii o numerze C 110 086502 z datą minimalnej trwałości do 18.11.2023.

– Firma Lidl sp. z o.o. sp. k. niezwłocznie po otrzymaniu informacji o niezgodności rozpoczęła procedurę prewencyjnego wycofania wskazanej partii produktu z rynku oraz od konsumentów w sklepach sieci Lidl – informuje GIS.

Prewencyjnym wycofaniem objęty jest wyłącznie produkt z wyżej wymienionym numerem partii. Klienci mogą zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu. Organy urzędowej kontroli żywności, we współpracy z podmiotami, prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i monitorują proces wycofywania.

Jak informuje PZH, akryloamid jest związkiem chemicznym o udokumentowanym na zwierzętach i kulturach komórkowych działaniu neurotoksycznym, genotoksycznym i kancerogennym. U ludzi działanie neurotoksyczne akryloamidu stwierdzano w kilku przypadkach przemysłowego narażenia na ten związek. Wyniki badań epidemiologicznych do chwili obecnej nie dostarczyły bezsprzecznych dowodów potwierdzających zależność pomiędzy pobraniem akryloamidu z dietą a wzrostem ryzyka zachorowalności na nowotwory u ludzi. Jednak na podstawie dostępnych badań na zwierzętach Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC, 1994) zaliczyła go do związków „prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi” (grupa 2A).

Zobacz także