Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

GIS ostrzega przed chipsami ze znanej sieci handlowej. Niebezpieczny poziom szkodliwego związku

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 21 lipca 2023 13:05

GIS ostrzega przed chipsami ze znanej sieci handlowej. Niebezpieczny poziom szkodliwego związku - Obrazek nagłówka
– W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wysoki poziom akryloamidu w chipsach warzywnych – informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Chodzi o chipsy warzywne Bio Organic z solą morską, dystrybuowane w dyskontach sieci Lidl.

– Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta – dowiadujemy się z ostrzeżenia GIS. Ryzykowne może być spożycie chipsów z partii o numerze C 110 086502 z datą minimalnej trwałości do 18.11.2023.

– Firma Lidl sp. z o.o. sp. k. niezwłocznie po otrzymaniu informacji o niezgodności rozpoczęła procedurę prewencyjnego wycofania wskazanej partii produktu z rynku oraz od konsumentów w sklepach sieci Lidl – informuje GIS.

Prewencyjnym wycofaniem objęty jest wyłącznie produkt z wyżej wymienionym numerem partii. Klienci mogą zwrócić artykuł w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu. Organy urzędowej kontroli żywności, we współpracy z podmiotami, prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i monitorują proces wycofywania.

Jak informuje PZH, akryloamid jest związkiem chemicznym o udokumentowanym na zwierzętach i kulturach komórkowych działaniu neurotoksycznym, genotoksycznym i kancerogennym. U ludzi działanie neurotoksyczne akryloamidu stwierdzano w kilku przypadkach przemysłowego narażenia na ten związek. Wyniki badań epidemiologicznych do chwili obecnej nie dostarczyły bezsprzecznych dowodów potwierdzających zależność pomiędzy pobraniem akryloamidu z dietą a wzrostem ryzyka zachorowalności na nowotwory u ludzi. Jednak na podstawie dostępnych badań na zwierzętach Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC, 1994) zaliczyła go do związków „prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi” (grupa 2A).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także