Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Gowin liczy, że dzięki poprawkom uda się znaleźć kompromis w sprawie sieci szpitali

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 lutego 2017 14:16

Gowin liczy, że dzięki poprawkom uda się znaleźć kompromis w sprawie sieci szpitali - Obrazek nagłówka
Wicepremier jeszcze nie przekreślił kontrowersyjnego projektu wprowadzającego sieć szpitali.

- Mam nadzieję, że dojdziemy z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem do porozumienia; jesteśmy w toku ciągłych konsultacji - powiedział PAP Jarosław Gowin.

Wicepremier przekonywał, że dzięki poprawką wprowadzonym w Sejmie uda się znaleźć kompromis w sprawie sieci szpitali. Jego zdaniem ryczałtowe finansowanie szpitali może rozleniwić szpitale. Gowin nie zgadza się również z gorszym traktowaniem prywatnych placówek ochrony zdrowia.

Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt dotyczący sieci szpitali. Trafił on do obrad Sejmu. W następnym tygodniu na Sejmowej Komisji Zdrowia odbędzie się pierwsze czytanie projektu. Sieć szpitali będzie wprowadzona od października, a nie od lipca, jak wcześniej zapowiadało Ministerstwo Zdrowia. Przeciwko sieci szpitali był wicepremier Jarosław Gowin. - Oczywiście ma do tego prawo, natomiast nie podzielam jego obaw - mówiła premier Beata Szydło.

 - Należy zrezygnować z proponowanej przez ministra zdrowia ustawy o sieci szpitali lub przeprowadzić pilotaż, by przetestować to rozwiązanie - tłumaczył wicepremier Jarosław Gowin. Tłumaczył również, że zgadza się z opinią Andrzeja Sośnierza, że ta reforma jest szkodliwa dla pacjentów. Przypomnijmy, że Sośnierz powiedział, że ustawa o sieci szpitali powinna trafić do kosza, bo na pewno nie poprawi sytuacji pacjentów.

Projekt ustawy krytykują przedsiębiorcy, lekarze, pacjenci, dyrektorzy szpitali.

Zgodnie z najnowszą wersją projektu ustawy w celu zakwalifikowania do sieci (poza szpitalami ogólnopolskimi) placówki medyczne będą musiały spełnić łącznie następujące warunki: udzielania świadczeń w ramach izby przyjęć albo szpitalnego oddziału ratunkowego na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia przez okres co najmniej 2 ostatnich lat kalendarzowych oraz będą musiały posiadać konkretne oddziały wymienione w projekcie ustawy. Są to warunki, których nie spełni również wiele dobrze funkcjonujących szpitali publicznych. A to oznacza dla pacjentów leczonych przewlekle, że stracą możliwość leczenia w szpitalu któremu zaufali – prawo pacjenta do wyboru szpitala stanie się fikcją. Leczenie szpitalne będzie finansowe ryczałtowo, co oznacza, że szpitale nie będą miały pieniędzy na zapewnienie najlepszych warunków dla pacjenta.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także