Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Inaktywowana szczepionka Valneva skuteczniejsza od innych preparatów?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 października 2021 12:15

Inaktywowana szczepionka Valneva skuteczniejsza od innych preparatów? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Francuski koncern farmaceutyczny Valvea ogłosił pozytywne wyniki III fazy badań klinicznych swojej szczepionki na COVID-19. Nastąpiło to kilka dni po tym, jak Wielka Brytania anulowała kontrakt na ok. 100 milionów dawek tego preparatu.

Jedyna w Europie szczepionka inaktywowana

Szczepionka Valneva jest jedyną szczepionką poddawaną badaniom klinicznym w Europie, opartą na inaktywowanym wektorze wirusa z adiuwantem — bardziej tradycyjnej formie szczepionki niż szczepionki zawierające mRNA lub wektory adenowirusowe. Podobna technologia jest stosowana w chińskich szczepionkach firm Sinopharm i Sinovac.

- Wyniki badania potwierdzają przewagę naszego preparatu względem szczepionek zawierającymi całe wirusy – powiedział Thomas Lingelbach, dyrektor generalny Valneva dodając, że firma wierzy, że wniesie istotny wkład w walkę z COVID-19.

Valneva jest również jednym z nielicznych twórców szczepionek testujących swój preparat, porównując go do innych szczepionek już zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków. Badania innych firm używały grupy kontrolnej otrzymującej placebo.

Badanie kliniczne

Badanie, które zostało przeprowadzone na 4012 uczestnikach w wieku 18 lat i starszych w 26 ośrodkach badawczych w Wielkiej Brytanii, wykazało, że szczepionka wywołała silniejszą odpowiedź immunologiczną i mniej skutków ubocznych niż zastrzyk AstraZeneca.

Valneva cały czas prowadzi rozmowy z Komisją Europejską na temat potencjalnego zatwierdzenia szczepionki przez organy regulacyjne i dopuszczenia jej do obrotu w Unii. Parę dni temu brytyjska służba zdrowia anulowała kontrakt na około 100 milionów dawek tego preparatu, częściowo z powodu obaw o termin kiedy otrzyma ona zgodę Europejskiej Agencji Leków.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także