Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Koronawirus 2019-nCoV

Jak groźny jest wirus z Wuhan?

MedExpress Team

MedExpress Team

Jak groźny jest wirus z Wuhan? - Obrazek nagłówka
Fot. iStock by Getty Images
Departament Stanu USA ostrzega przebywających w Chinach Amerykanów przed ogniskiem zachorowań na wirusowe zapalenie płuc w mieście Wuhan w centrum kraju. Przyczyną choroby jest prawdopodobnie nowy szczep koronawirusa. Jedna osoba zmarła.

Śmiertelną ofiarą nowego koronawirusa (to ta sama rodzina wirusów, do której należą SARS i MERS) jest 61-mieszkaniec Wuhan. Zmarły chorował przy tym na nowotwór. W stanie krytycznym związanym z ciężką niewydoknością oddechową znajduje się co najmniej 7 innych osób.

Znaczna część z 41 chorujących na spowodowane nowym patogenem zapaleniu płuc to sprzedawcy lub klienci lokalnego targu ryb i owoców morza. Wybierającym się w okolice Wuhan podróżnym amerykańskie władze zalecają unikanie kontaktu ze zwierzętami i produktami spożywczymi zwierzęcego pochodzenia oraz powstrzymanie się od wizyt na targowiskach, gdzie są sprzedawane.

Eksperci mają podstawy przypuszczać, że nowy wirus może się przenosić z człowieka na człowieka, jednak niezbyt łatwo (prawdopodobnie wymaga to kontaktu bezpośredniego).

Mimo wszystko, specjaliści z WHO alarmują, że nadchodzące święta Nowego Roku Księżycowego mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się nowego wirusa w populacji, jest to bowiem okres, kiedy wielu Chińczyków podróżuje do swoich rodzinnych stron lub za granicę.

Wczoraj (14 stycznia) poinformowano o pierwszym przypadku zachorowania poza Chinami – w Tajlandii. Chora przyleciał do Bangkoku z Wuhan. Żaden z pasażerów tego samego lotu nie zachorował. Pacjentkę poddano kwarantannie.

Najgroźniejszą epidemią wywołaną koronawirusem była fala zachorowań na SARS w 2002 i 2003 roku. Zachorowało wtedy 8096 osób (z czego 5328 w Chinach) a zmarło 774 (349 w Państwie Środka).

Źródło: ScienceMag

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także