Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Maria Ochmann

Jutro przedstawimy szczegóły ws. protestu zawodów medycznych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 lipca 2018 13:30

Jutro przedstawimy szczegóły ws. protestu zawodów medycznych - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
- Lekarze, pielęgniarki, a także inne zawody medyczne powinny być na równi traktowane. Chcemy, aby wszyscy uzyskali podwyżki zarówno na szczeblu zakładowym, jak i szpitalnym - powiedziała w rozmowie z Medexpressem Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ.

Martyna Chmielewska: Zawody medyczne są oburzone z powodu podpisanego 9 lipca 2018 r. porozumienia pomiędzy OZZPiP, NIPiP, a ministrem zdrowia i NFZ. Uważają, że oni także powinni więcej zarabiać. Ostrzegają, że zorganizują protest.

Maria Ochmann: Tak. Zapraszam w czwartek na ul. Limanowskiego 23 (Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog) na posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia zwołanego na wniosek pracodawców. Posiedzenie ma oczywiście bezpośredni związek z porozumieniem zawartym przez ministra zdrowia, bo trudno polemizować z tym, że będzie ono uderzało bezpośrednio w pracodawców, którzy będą realizowali to porozumienie. Chcemy podyskutować o ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonywujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przypomnę, że miała być ona początkiem systemowego rozwiązywania spraw dotyczących wynagradzania pracowników oraz antidotum na akty doraźne, takie jak ustawa… Rozwiązanie uchwalone rok temu miało stać się właśnie zalążkiem trwałego rozwiązania systemowego. Widać, że Ogólnopolskiemu Związkowi Zawodowemu Pielęgniarek i Położnych nie zależy na takim rozwiązaniu. Wczorajsza nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonywujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych została zaakceptowana przez rząd, więc zupełnie nie rozumiemy, dlaczego tworzy się alternatywne rozwiązania i nie uwzględnia się tego w akcie prawnym, jakim jest ustawa. Przypomnę, że porozumienie samo w sobie jest aktem politycznym. Ono nie rodzi skutków prawnych.

M.C.: Czy już wiadomo kiedy zostanie zorganizowany protest?

M.O.: Jutro przedstawimy szczegóły. Przypomnę, że jesteśmy przed decydującymi rozmowami. Prawdopodobnie będzie to związane z akcją całego środowiska, wyłączając zapewne Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który podpisując to porozumienie odciął się od środowiska. Po zakończeniu obrad Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia planujemy wspólną konferencję prasową. Serdecznie na nią zapraszamy.

M.C.: Jak Pani sobie wyobraża przebieg protestu?

M.O.: Są różne scenariusze. W tej chwili nie ma żadnych barier do zorganizowania protestu. Zostały one pokonane włącznie z odejściem od łóżek pacjentów. Nie wymyśliliśmy i nigdy nie stosowaliśmy tej formy. Minister zdrowia powiedział, że podpisał porozumienie, ponieważ pielęgniarki groziły protestem. Jeżeli wyjdziemy na ulicę i będziemy protestować, to wtedy będą podpisywane porozumienia. To nie my wymyśliliśmy taki scenariusz.

M.C.: Jakie cele chcecie zrealizować w wyniku protestu?

M.O.: Wprowadzenie elementarnej uczciwości. Każdy ma swoje miejsce w systemie. Chodzi o to , aby lekarze, pielęgniarki, a także inne zawody medyczne, byli na równi traktowani. Chcemy, aby wszyscy uzyskali podwyżki zarówno na szczeblu zakładowym, jak i szpitalnym.

Podobne artykuły

Piechnik
19 sierpnia 2021
452671047
26 lipca 2018
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Jazda bez trzymanki

29 września 2023

Zobacz także