Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kolejna zakażona koronawirusem pielęgniarka jest w ciężkim stanie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 maja 2020 13:19

Kolejna zakażona koronawirusem pielęgniarka jest w ciężkim stanie - Obrazek nagłówka
Mariola Łodzińska
W MSWiA w Warszawie leżą dwie zakażone koronawirusem pielęgniarki. O ich stanie zdrowia - opowiedziała Medexpressowi wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska.

Martyna Chmielewska: Wiemy, że dwie zakażone pielęgniarki przebywają w szpitalu w MSWiA w Warszawie. Jaki jest stan ich zdrowia?

Mariola Łodzińska: W MSWiA w Warszawie leżą dwie zakażone koronawirusem pielęgniarki. Jedna z nich jest w dobrym stanie. Niestety druga jest nieprzytomna...Leży w stanie śpiączki farmakologicznej. Pielęgniarka została przetransportowana z Radomia. Monitorujemy jej stan zdrowia. Mamy nadzieję, że powróci do zdrowia.

M.Ch.: Jak Pani ocenia przygotowanie Polski do walki z epidemią koronawirusa?

M.Ł.: Na pewno początki były dużym zaskoczeniem. Koleżanki, które pracują w domu pacjenta miały problem z zaopatrzeniem w podstawowe środki. W związku z tym poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o dostarczenie środków dla pielęgniarek. Udało się zrealizować cel.

M.Ch.: Wiemy, że w Polsce wykonuje się wciąż za mało testów na koronawirusa. Czy pielęgniarki, które pracują w domu pacjenta, mogą bez problemu wykonywać testy?

M.Ł.: Niestety rzeczywistość jest inna niż ta kreowana w mediach. Brakuje testów. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych poprosiła ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o stworzenie procedury która będzie wskazywała kto powinien zostać poddany testom. We wszystkich szpitalach pielęgniarkom powinno się wykonywać testy. Niestety tak nie jest. W oddziałach zakaźnych pielęgniarki co tydzień mogą sprawdzić czy nie zostały zakażone z powodu koronawirusa.

M.Ch.: Jakie są Pani największe nadzieje i obawy w związku z epidemią koronawirusa w Polsce?

M.Ł.: Mam nadzieję, że epidemia koronawirusa jak najszybciej się zakończy. Obawiam się, że długotrwała epidemia może spowodować jeszcze większy niepokój wśród osób wykonujących zawody medyczne i społeczeństwa. Zacznie narastać hejt ze strony obywateli. Zastanawiamy się nad poproszeniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, aby rozważył ściganie osób, które niepochlebnie wypowiadają się i hejtują zawody medyczne.

M.Ch.: Czy pielęgniarki i położne podczas epidemii koronawirusa mogą liczyć na wsparcie ze strony psychologa?

M.Ł.: Prowadzimy zbiórkę pieniędzy, za które będziemy kupować środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące. Firmy, które zajmują się obsługą psychologiczną, zaproponowały darmowe porady dla pielęgniarek i położnych. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach: Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, okręgowych izb pielęgniarek i położnych. Rada Adwokacka zaproponowała nam udzielenie wsparcia prawnego. Są to miłe gesty.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.