Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego - sylwester bez godziny policyjnej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 grudnia 2020 10:39

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego - sylwester bez godziny policyjnej - Obrazek nagłówka
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka.

Premier Mateusz Morawiecki

 • 4 marca zarejestrowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa i dzisiaj po 300 dniach możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. On może się zdarzyć dzięki szczepionce.
 • Wczoraj rano trafiła do Polski pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki, a do końca roku trafi jeszcze kolejne 300 000 dawek. Zachęcamy do dołączenia do tego Narodowego Programu Szczepień, bo jest to nasz podstawowy instrument powrotu do normalności.
 • Tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia i ja wtedy zamierzam się zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem. To największa operacja logistyczna od dziesięcioleci. Zachęcamy do szczepień.
 • Nie trzeba też przekonywać, że szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii. Całe zespoły najlepszych naukowców pracowały nad tą szczepionką. Wierzę w naukę, wierzę w medycynę, która dała nam te szczepionki.
 • Trzeba niestety przewidywać, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń po wzmożonych spotkaniach świątecznych. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem.
 • Apelujemy o nieprzemieszczanie się w sylwestra.
 • Jest niezwykle ważne, żeby pamiętać, że skuteczność zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Chcę też zapewnić, że szczepionek wystarczy dla wszystkich i chcemy zachęcać do zgłaszania się jak największej części populacji.
 • To zagrożenie nie maleje i jedynym remedium na koronawirusa jest szczepionka. Walka z epidemią trwa bez przerwy.

Minister Michał Dworczyk

 • Jesteśmy po tej wielkiej próbie, jaką było przyjęcie pierwszego transportu. Teraz czeka nas długi logistyczny proces, ponieważ do końca tego roku dotrze kolejne 300 tys. dawek szczepionek. Potem takie transporty będą co tydzień.
 • Kolejny transport szczepionki przyleci na pokładzie samolotu, a następnie zostanie przejęty przez ARM będzie konfekcjonowany i przekazany przez hurtownie farmaceutyczne do szpitali węzłowych. W kolejnych tygodniach będzie wyglądało to tak samo.
 • Po zakończeniu szczepień grupy "0" rozpoczniemy już szczepienia w łącznie ponad 9000 zespołów w każdej gminie. Jedynie szczepienie daje możliwość powrotu do normalności.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

 • Przez ostatnie miesiące koronawirus wyznaczał tempo naszego życia. Możemy to zmienić. Dostawa szczepionek daje nam możliwość odwrócenia sytuacji. Najważniejsze w tej chwili jest szczepienie grupy 0. Do 28 grudnia trwają zapisy
 • o szczepienie dot. szerokiej grupy. To nie tylko medycy. Chcemy, żeby ta grupa 0 objęła również inne zawody związane z leczeniem - farmaceutów, diagnostów, personel administracyjny, aby cała ta grupa była zaszczepiona w pierwszej kolejności.
 • Dajecie Państwo poprzez szczepienia przykład, który będzie oddziaływał na resztę społeczeństwa i mam nadzieję, że wyznaczy szybkie tempo rozstawania się z koronawirusem.

27 grudnia resort zdrowia poinformował o 3 678 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:

pomorskiego (536),

mazowieckiego (532),

wielkopolskiego (387),

kujawsko-pomorskiego (326),

śląskiego (279),

zachodniopomorskiego (270),

łódzkiego (199),

warmińsko-mazurskiego (188),

dolnośląskiego (153),

małopolskiego (115),

lubelskiego (103),

opolskiego (99),

podlaskiego (93),

podkarpackiego (68),

lubuskiego (65),

świętokrzyskiego (51).

214 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 51 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1 257 799/ 27 118 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.

Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych dostępne są na stronie www.gov.pl/raport-zakazen.

Źródło: MZ

Podobne artykuły

iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
ThinkstockPhotos-462741477
11 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.