Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - II etap znoszenia ograniczeń od 4 i 6 maja

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 kwietnia 2020 09:11

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - II etap znoszenia ograniczeń od 4 i 6 maja - Obrazek nagłówka

Premier Mateusz Morawiecki

 • Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia - trzymajmy się tych zasad.
 • Luzowanie obostrzeń wynika z potrzeby uruchomienia gospodarki, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami będziemy luzowali te obostrzenia, czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli zrobić krok wstecz. Taki jest charakter tego wirusa.
 • Żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym.
 • Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach.
 • Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca hotelowe. Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności.
 • Uruchamiamy częściowo instytucje kultury - w konsultacji z organami założycielskimi - od 4 maja.
 • To luzowanie obejmie również ważną dziedzinę w służbie zdrowia jaką jest rehabilitacja. Po konsultacji z MZ podjęliśmy decyzję, by uruchomić rehabilitację od 4 maja.
 • Przyszłe etapy będą w cyklu codwutygodniowym ogłaszane, ale zaznaczam - możemy niektóre elementy przyspieszać, ale takie decyzje jeszcze nie zapadły. Sytuacja musi nam pozwolić wykonać odpowiednie analizy i w oparciu o nie podjąć decyzje.

Minister Łukasz Szumowski:

 • Wczoraj mieliśmy niewiele ponad 300 zarażeń, wykonano ponad 14 tysięcy testów. Więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu - z tego się niezwykle cieszymy. Chciałbym, żeby w tym kierunku wszystko przebiegało.
 • Podejmujemy działania by zwiększyć liczbę testów. Chcemy testować personel w DPS-ach czy ZOL-ach, osoby, które są w kwarantannie. Chcemy tez zaproponować rozwiązanie, które polega na systemie pracy: tydzień w pracy, tydzień w domu.
 • W procesie uruchamiania sektorów gospodarczych, galerii czy opiekuńczej formy żłobków i przedszkoli niezwykle ważne jest to, że uruchamianie tych miejsc musi odbywać się w reżimie bezpieczeństwa, który może zabezpieczyć nas i nasze dzieci.

Podobne artykuły

Kuchar-WnZ-naziwsko
Wyszło na Zdrowie

Antyszczepionkowcy w pułapce algorytmu

18 kwietnia 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
ThinkstockPhotos-462741477
11 grudnia 2023
Ewa-Krajewska
27 listopada 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.