Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Konwencja programowa PiS. Co dla zdrowia?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 września 2023 16:14

Konwencja programowa PiS. Co dla zdrowia? - Obrazek nagłówka
Źródło: TVP3
Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w sobotę program „Bezpieczna przyszłość Polaków”, a na konwencji programowej w Końskich wystąpili liderzy tego ugrupowania. Ale zarówno w programie jak i przemówieniach liderów tematy związane z ochroną zdrowia zostały potraktowane dość pobieżnie.

Największe poruszenie wywołał prezes Jarosław Kaczyński, który zasugerował możliwość dokonania pewnych „kombinacji” z przesunięciem części środków z ochrony zdrowia na pomysły Ministerstwa Sportu – w zakresie profilaktyki. Poza tym w „ośmiu konkretach PiS” pojawiły się zrealizowane już bezpłatne leki dla osób 65+ i 18- oraz zapowiedziany program „Dobry posiłek”. Mówiąc wprost – skromnie.

W programie Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym ochrony zdrowia również nie ma przełomowych deklaracji – przeciwnie, w części dotyczącej stricte ochrony zdrowia można mówić o totalnej kontynuacji, opartej o założenie, że podstawowy problem systemu, czyli finansowanie, został rozwiązany, bo do 2027 roku nakłady będą rosnąć do poziomu 7 proc., mimo że ekonomiści jednoznacznie wyliczają – wzrost zapisany w ustawie 7 proc. PKB na zdrowie jest iluzoryczny, a Polska ciągle wydaje na ten cel około 5 proc. PKB i nic nie wskazuje, by w sposób trwały miało nastąpić odbicie.

Na takim fundamencie opiera się jednak obietnica kontynuowania już rozpoczętych zmian: sieciowania opieki specjalistycznej (sieci onkologiczna, kardiologiczna, w planach również neurologiczna) czy rozszerzanie opieki koordynowanej w POZ, zwiększanie limitów przyjęć na kierunkach lekarskich i zwiększanie liczby miejsc specjalizacyjnych dla młodych lekarzy. PiS, podobnie jak KO, wpisuje do programu powiatowe centra zdrowia (być może rozgorzeje spór, czyj to był pomysł), obiecuje też dalsze inwestycje w infrastrukturę i położenie nacisku na profilaktykę zdrowotną, również z obszarze sportu, aktywności fizycznej i żywienia.

Tematy

PiS / wybory 2023

Podobne artykuły

in vitro
29 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

A myśmy się spodziewali…

12 października 2023
Msolecka
Felieton

Opóźnienie może ulec zmianie

15 września 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także