Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Tak dla in vitro

Arłukowicz: Nie opóźnicie przyjęcia tej ustawy nawet o jeden dzień

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 29 listopada 2023 08:29

Arłukowicz: Nie opóźnicie przyjęcia tej ustawy nawet o jeden dzień - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Jeśli posłowie PiS liczyli, że uda się przeciągnąć prace nad obywatelskim projektem ustawy „Tak dla in vitro”, przywracającym finansowanie tej procedury ze środków budżetu państwa, spotkał ich we wtorek zawód. Komisji Zdrowia przygotowanie sprawozdania dla Sejmu zajęło nieco ponad godzinę. – Nie opóźnicie przyjęcia tej ustawy nawet o jeden dzień – mówili w stronę PiS posłowie większości parlamentarnej.

I wszystko wskazuje, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tym tygodniu, czyli w środę. Sejm odbędzie w południe drugie czytanie, na późniejsze godziny zaplanowano zaś kolejne posiedzenie komisji, bo Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że odrzucone we wtorek poprawki zostaną zgłoszone jako wnioski mniejszości. Z negatywną opinią komisji trafią one do Sejmu, w którym na zakończenie posiedzenia zaplanowany jest blok głosowań, wśród których może się znaleźć również ustawa dotycząca finansowania in vitro.

Sejm rozpoczął nad nią prace w ubiegłym tygodniu – było to drugie pierwsze czytanie (Sejm poprzedniej kadencji również je odbył, po czym projekt trafił do Komisji Zdrowia, która nie znalazła czasu na zajęcie się nim, ale projekty obywatelskie nie podlegają zasadzie dyskontynuacji). W jego trakcie PiS zapowiadało brak dyscypliny klubowej, ale również poparcie dla skierowania projektu do dalszych prac. We wtorek, gdy Sejm podejmował decyzję na temat wniosku Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, największa grupa posłów PiS zagłosowała razem z wnioskodawcami, opowiadając się za odrzuceniem. Takie stanowisko zajęli m.in. Przemysław Czarnek czy Ryszard Terlecki. Prezes PiS Jarosław Kaczyński znalazł się w „mniejszości” – wśród posłów, którzy opowiedzieli się za kontynuowaniem prac. Trzecia duża grupa posłów PiS wstrzymała się od głosu.

Wtorkowa dyskusja w Komisji Zdrowia i przebieg prac nad samym projektem pokazały, że większość parlamentarna bez problemu uchwali ustawę o in vitro bez wsparcia posłów PiS (niektórzy politycy tej partii deklarowali, że jeśli projekt zostanie „dopracowany”, mogą go poprzeć). Odrzucono wniosek o wysłuchanie publiczne (miałoby się odbyć 15 grudnia), odrzucono wszystkie poprawki PiS, w tym tę, by liczbę zarodków w jednej procedurze in vitro ograniczyć do dwóch i by obydwa były wszczepiane, co miałoby zapobiec ich zamrażaniu oraz tę, by z programu mogły korzystać wyłącznie małżeństwa. – Będą korzystać wszyscy, którzy tego potrzebują – komentował przewodniczący KZ Bartosz Arłukowicz.

Podobne artykuły

Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
12 czerwca 2024
bb3745ba-6fc6-4213-bb32-d279142f3ffc
31 maja 2024
iStock-1450340737
26 kwietnia 2024
416055261_675424991464107_3546326460777244798_n
11 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.