Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Koronawirus: Nowe zasady od 12 lutego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 lutego 2021 11:24

Koronawirus: Nowe zasady od 12 lutego - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
O tym co się zmieni w obostrzeniach dot. koronawirusa mówił na konferencji rządu premier Mateusz Morawiecki.

5 lutego premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas konferencji rządu nowe zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać od 12 lutego (piątek) i harmonogram odmrażania gospodarki.

- W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne i tak nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50% obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami - do 50% dostępnych miejsc - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd otworzy też stoki i "wszelką aktywność sportową na terenach otwartych". Premier nie miał dobrych informacji dla gastronomii i siłowni, które pozostaną zamknięte.

Podsumowując decyzje dot. kultury i sportu wicepremier Piotr Gliński mówił, że od 12 lutego, warunkowo na 2 tygodnie w reżimie sanitarnym otwarte będą kina, teatry, filharmonie i opery przy wypełnieniu widowni do 50 proc. Warunkiem podstawowym ma być reżim sanitarny.

Wicepremier Jarosław Gowin mówił, że decyzje dot. odmrażania gospodarki są rozważne i odpowiedzialne. - Pozostaną branże, które podobnie jak w innych krajach będą objęte obostrzeniami jak siłownie czy gastronomia - powiedział J.Gowin i dodał, że ci przedsiębiorcy nie zostaną bez pomocy finansowej. W ramach tarcz finansowych skierowano już do przedsiębiorców 182 mld zł. Docelowo Polska przeznaczy na pomoc dla polskich firm pond 200 mld. zł - co stanowi 10 proc. PKB.

Jak ostrzegał minister zdrowia Adam Niedzielski wszystkie decyzje zostały podjęte warunkowo - Przyszłość jest w naszych rękach i naszej odpowiedzialnej postawie. Jeśli nie będziemy przestrzegać reżimu sanitarnego i "pandemia przyspieszy" minister zdrowia będzie rekomendował krok wstecz, żeby utrzymać pandemię pod kontrolą. Adam Niedzielski odniósł się też do ochrony zdrowia i zaapelował: - Musimy wrócić do regularnego odwiedzania lekarza, profilaktyki.Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także