Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Koronawirus w Polsce. Czy dyskoteki i bary powinny być zamknięte?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 sierpnia 2020 14:25

Koronawirus w Polsce. Czy dyskoteki i bary powinny być zamknięte? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

W piątek rząd Hiszpanii ogłosił nowe restrykcje, aby przeciwdziałać nawrotowi epidemii koronawirusa. Wśród obostrzeń jest zakaz działalności barów, dyskotek oraz ograniczenia w paleniu papierosów w przestrzeni publicznej. Z kolei w niedzielę rząd Włoch zdecydował o zamknięciu dyskotek w całym kraju jako potencjalnych miejsc szerzenia się koronawirusa. Właściciele lokali mają otrzymać wsparcie finansowe. Czy w Polsce dyskoteki i puby też powinny być zamknięte? Zapytaliśmy o to lekarzy.

Zdaniem prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, rząd nie powinien zakazywać działalności klubom, dyskotekom, barom z powodu epidemii koronawirusa. - Mentalność Włochów czy Hiszpanów będzie sprzyjać powstaniu rynku podziemnego, który będzie poza kontrolą. A to spowoduje jeszcze większe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podobnie będzie w Polsce. Jeśli pozamykamy kluby, to powstanie rynek podziemny. Z tego co wiem, już taki istnieje w naszym kraju - wyjaśnił w rozmowie z Medexpressem Flisiak.

Z kolei dr Sutkowski powiedział w rozmowie z Medexpressem, że obostrzenia związane z zamknięciem dyskotek i barów zależą od liczby zakażeń. - Jeśli będzie coraz więcej osób zakażonych, pojawi się dużo ognisk koronawirusa, zwiększy się liczba czerwonych i żółtych stref, to wówczas rząd powinien zamknąć te miejsca - powiedział Sutkowski.

- Zdaję sobie sprawę z tego, że branże gastronomiczne i eventowe mogą przez to mieć kłopoty finansowe. Nie mniej jednak najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo obywateli. Zbliża się jesień. Biorąc pod uwagę groźbę rozniesienia wirusa na większą liczbę osób, możliwe, że będzie trzeba podjąć takie kroki.

Przypomnijmy:

W poniedziałek MZ poinformowało na Twitterze o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem. Są to: (wiek-płeć, miejsce zgonu): 66-M, 64-M, 86-M, 85-M Kraków, 54-K Poznań, 82-K Racibórz, 81-K Szczuczyn, 29-M Gdańsk. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

MZ poinformowało też 595 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusme z województw: mazowieckiego (150), małopolskiego (84), śląskiego (76), pomorskiego (52), łódzkiego (44), podkarpackiego (37), wielkopolskiego (30), kujawsko-pomorskiego (28), opolskiego (23), dolnośląskiego (17), zachodniopomorskiego (14), warmińsko-mazurskiego (11), świętokrzyskiego (10), lubuskiego (8), lubelskiego (6) i podlaskiego (5).

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także