Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Krajowi producenci leków włączają się w walkę z pandemią

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 kwietnia 2020 13:18

Krajowi producenci leków włączają się w walkę z pandemią - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

Po wybuchu pandemii firmy farmaceutyczne działające w Polsce zadeklarowały natychmiast, że krajowy rynek będzie dla nich priorytetowy i w pierwszej kolejności będą dostarczać leki Polakom. Producenci włączyli się także w walkę z koronawirusem przekazując polskim szpitalom wsparcie sprzętowe, lekowe i finansowe.

W momencie pojawienia się koronawirusa krajowi wytwórcy leków – zarówno państwowi, jak i prywatni - dużym wysiłkiem organizacyjnym zwiększyli produkcję, aby zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na leki. Firmy zdecydowały się też wesprzeć polskie szpitale przekazując im darmowe leki, sprzęt, środki ochronne i pieniądze.

24 godziny na dobę

Krajowe firmy we współpracy z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym dokładają starań, aby dostawy substancji do wytwarzania leków odbywały się w sposób zapewniający ciągłość produkcji. Zakup i przywiezienie składników do produkcji farmaceutycznej stały się teraz dużym wyzwaniem logistycznym. Mimo tego fabryki leków w Polsce pracują obecnie siedem dni w tygodniu na trzy zmiany.

Dlatego pracownikom zakładów farmaceutycznych podziękował premier Mateusz Morawiecki w specjalnym nagraniu przesłanym krajowym wytwórcom leków. - Dziś, kiedy ulice miast i miasteczek zamarły, Wy pracujecie na pełnych obrotach. W imieniu rządu, ale też w imieniu milionów Polaków, dziękuję Państwu za służbę. Praca rodzimego przemysłu farmaceutycznego, naszego nieocenionego skarbu jest dziś bezcenna - powiedział szef Rady Ministrów.

Krajowi wytwórcy dla Polski

Producenci leków włączyli się też w walkę z koronawirusem w Polsce. Obok państwowej Polfy Tarchomin, która ruszyła z produkcją płynów do dezynfekcji przekazywanych Agencji Rezerw Materiałowych i bezpośrednio farmaceutom, również prywatne polskie firmy mają swój wkład w tę batalię. Polpharma sfinansowała zakup aż 100 respiratorów za łączną kwotę 7 mln zł i przekazała sprzęt ochronny dla lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dostarcza także codziennie ponad 500 posiłków do warszawskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego. Adamed przekazuje lek Arechin w formie darowizny dla szpitali w Polsce, w których leczeni są pacjenci z COVID-19 i na własny koszt go dostarcza. Wsparł również finansowo Pabianickie Centrum Medyczne w zakupie respiratora. Lekarzom i farmaceutom dostarcza środki ochronne. Również zagraniczne firmy, które zainwestowały w Polsce i produkują u nas leki zdecydowały się pomóc. Servier Polska przeznaczył 1,2 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek i innych profesjonalistów medycznych. Firma Sandoz Polska we współpracy z Polską Federacją Szpitali przekazała płyny do dezynfekcji 16 szpitalom zrzeszonym w Federacji. Teva ofiarowała 5000 opakowań azytromycyny oraz 270 opakowań hydroksychlorochiny – wspomagających leczenie COVID-19 oraz ponad 100 tysięcy materiałów ochronnych, w tym przyłbic, rękawiczek, maseczek, żeli dezynfekujących, fartuchów i kombinezonów medycznych. Mający swoje zakłady w Grodzisku Mazowieckim Gedeon Richter Polska przekazał tamtejszemu szpitalowi 100 tys. zł na zakup najpilniejszego sprzętu medycznego.

Źródło: PZPPF

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.