Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kto jest w stanie wyjść z domu, ten nie ma przeciwwskazań do noszenia maseczki!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 sierpnia 2020 19:01

Kto jest w stanie wyjść z domu, ten nie ma przeciwwskazań do noszenia maseczki! - Obrazek nagłówka
PPOZ: Nasze stanowisko pozostaje bez zmian! Nie wystawiamy zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek.

Ze stanu zdrowia pacjenta, a nie z zaświadczenia o przeciwwskazaniach wynika obowiązek (bądź jego brak) dotyczący noszenia maseczek! - Resort zdrowia zaostrza reżim sanitarny i przywraca obowiązek noszenia maseczek, a wraz z tym pojawiła się ponownie opcja wystawiania zaświadczeń lekarskich o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek.

- … Nasze stanowisko z początków pandemii w tym zakresie nie uległo zmianie - nie wystawiamy takich zaświadczeń, gdyż jeżeli osoba jest zdolna wyjść z domu to nie ma przeciwwskazań do maseczki. Resort przychylił się do takiego stanowiska i uchylił w Rozporządzeniu z 6 sierpnia zapis o planowanym wystawianiu takich zaświadczeń – informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej wszedł w życie wraz z ogłoszeniem stanu epidemii. Zwolnione zostały z niego dzieci poniżej 4 lat; osoby niezdolne do samodzielnego zakrywania ust i nosa oraz chorzy mający poważne, widoczne trudności z oddychaniem.

Krótko po wstępnej publikacji projektu Rozporządzenia MZ, do placówek podstawowej opieki zdrowotnej masowo zaczęli zgłaszać się pacjenci z astmą, domagając się wystawienia zaświadczeń lekarskich zwalniających ich z obowiązku noszenia masek ochronnych!

…- Wiele osób błędnie odczytało nowe przepisy, z których jasno wynika, że tylko małe dzieci (do 4 roku życia), osoby niepełnosprawne, nie potrafiące same o siebie zadbać oraz cierpiące na duszności, którym maska uniemożliwiałaby oddychanie, są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa. Pozostałe, a szczególnie pacjenci z astmą, chorobami płuc, (np. POCHP) czy też z chorobami serca powinny wyjątkowo chronić drogi oddechowe, gdyż są najbardziej narażone na ciężkie powikłania związane z zakażeniem koronawirusem – informowała wówczas Bożena Janicka.

Wraz z wprowadzaniem kolejnych etapów luzowania obostrzeń, maseczki zaczęły znikać z przestrzeni otwartych. Obowiązek ten, mimo ostrzeżeń epidemiologów i służb sanitarnych, lekceważony był w placówkach zamkniętych (m.in. sklepach) oraz miejscach większych skupisk ludzkich (targowiska). Notowany ostatnio wzrost zachorowań w całym kraju zmusił rząd do powrotu do obostrzeń, a przede wszystkim konieczności noszenia maseczek ( w strefach „czerwonych“ – wszędzie!). Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, Minister Zdrowia w Rozporządzeniu z 6 sierpnia, uchylił zapis o wystawianiu przez lekarzy zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek.

...- Nasze stanowisko w tej sprawie od kwietnia br. nie uległo zmianie. Zgodnie z zapisem w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, przeciwwskazania wynikają ze stanu zdrowia pacjenta, a nie z zaświadczenia. Dlatego ponownie informujemy, iż nie wystawiamy zaświadczeń o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek !!! – mówią lekarze PPOZ.

Źródło: PPOZ

Tematy

maseczki

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.