Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Która z polskich uczelni ma najwyższy odsetek zaszczepionych studentów?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 stycznia 2022 12:56

Która z polskich uczelni ma najwyższy odsetek zaszczepionych studentów? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy opublikował dane dotyczące poziomu zaszczepienia przeciwko COVID-19 członków społeczności akademickiej uczelni wyższych. W czołówce każdej kategorii znaleźli się studenci, doktoranci i pracownicy...

... Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Z danych udostępnionych przez Forum Akademickie wynika, że ze szczepień przeciwko COVID-19 skorzystało, jak dotąd, 95,5% studentów GUMed, co stanowi najlepszy wynik w grupie polskich uczelni publicznych. W ścisłej czołówce uplasowali się również nasi pracownicy i doktoranci, zajmując 4 miejsce w swoich kategoriach, z poziomem zaszczepienia wynoszącym odpowiednio 95,7% i 94,6%.

Dziękuję wszystkim członkom naszej uniwersyteckiej wspólnoty za skorzystanie z możliwości, jaką stworzyła nam nowoczesna medycyna i zaszczepienie się przeciwko COVID-19. Istotnie ułatwiło to prowadzenie w tradycyjnej formie zajęć dydaktycznych i prac badawczych, jak również udzielanie ratujących życie świadczeń medycznych − mówi dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. − Jednocześnie przypominam o przyjęciu trzeciej dawki, która pozwoli podnieść naszą odporność, a w razie zakażenia pozwoli znacznie łagodniej przejść chorobę.

Od początku wybuchu pandemii władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego aktywnie zachęcały do skorzystania z powszechnie dostępnych, skutecznych i bezpiecznych szczepień przeciwko COVID-19. Jak podkreślał w apelu rektor prof. Marcin Gruchała, (...) charakter medyczny uczelni nadaje jej wyjątkową rolę w społeczeństwie, wynikającą z troski o ochronę życia i zdrowia ludzkiego. Odpowiedzialne i rozważne zachowanie, oparte na rzetelnej wiedzy i wiarygodnych dowodach naukowych, szczególnie spoczywa na wszystkich osobach zaangażowanych w tworzenie systemu ochrony zdrowia, a zwłaszcza tworzących wspólnotę akademicką uczelni medycznej.

Sprawne przeprowadzenie szczepień możliwe było dzięki dobrej współpracy i modelowej organizacji tego procesu przez szpitale kliniczne GUMed – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku i Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. UCK jest niekwestionowanym liderem na Pomorzu i znajduje się w ścisłej czołówce w kraju, jeżeli chodzi o liczbę przeprowadzonych szczepień.

Nasz szpital od pierwszego dnia aktywnie włączył się w akcję szczepień. Bardzo szybko zorganizowaliśmy i uruchomiliśmy punkty, które przyjmowały wszystkie chętne osoby z naszego regionu i nie tylko. Łącznie wykonaliśmy ponad 300 tysięcy szczepień – mówi lek. Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej, odpowiedzialny za program szczepień w UCK. – Należy podkreślić, że w akcję szczepień prowadzoną przez nasz szpital czynnie zaangażowali się studenci wielu kierunków GUMed oraz młodzi lekarze, którzy pełnili role koordynacyjne, organizacyjne i informacyjne, działając wspólnie z personelem pielęgniarskim w realizacji procesu szczepień. Sprawnie prowadzona akcja szczepień to głównie ich zasługa.

Od początku wybuchu pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni było kluczowym ośrodkiem na Pomorzu w walce z epidemią. Szpital kliniczny GUMed był pierwszym w pełni przygotowanym do sprawowania profesjonalnej opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem.

W ubiegłym roku wykonaliśmy ponad 23 000 szczepień przeciw COVID-19 w ramach nowo zorganizowanych punktów: węzłowego, powszechnego oraz podczas akcji „Szczepimy się w majówkę” – tłumaczy prof. Marcin Renke, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. – Warto przypomnieć, że to właśnie przy UCMMiT powstał pierwszy w Polsce punkt pobierania wymazów w celu identyfikacji wirusa SARS-CoV-2 w formule drive-thru, w którym studenci GUMed pobrali większość z ponad 22 000 próbek uzyskanych od naszych pacjentów.

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2021 r. obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19 powinny się poddać osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego. Obowiązek ten dotyczy także studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione oraz realizujące usługi farmaceutyczne i zadania zawodowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym. Pełna treść rozporządzenia dostępna jest na stronie https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002398/O/D20212398.pdf

inf pras

Tematy

gumed

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także