Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lekarze PPOZ zachęcają do szczepień przeciwko COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 kwietnia 2021 08:43

Lekarze PPOZ zachęcają do szczepień przeciwko COVID-19 - Obrazek nagłówka

W całym kraju powstają masowe punkty szczepień przeciwko COVID-19, co oznacza, że dostęp do szczepionek będzie miało jeszcze więcej chętnych Polaków. Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zachęcają do korzystania z możliwości zaszczepienia się nie tylko w punktach masowych, ale wszędzie tam, gdzie istnieje taka możliwość. Dlaczego warto się zaszczepić? – Odpowiedź jest oczywista! Po pierwsze – szczepionki są bezpieczne, po drugie – skuteczne, a po trzecie – są jedyną drogą do zwalczenia pandemii na świecie! – odpowiada Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Co warto wiedzieć o szczepionkach?

W Polsce dostępne są obecnie cztery preparaty: Pfizer, Moderna AstraZeneca (podawane w dwóch dawkach), a od niedawna także jednodawkowa szczepionka firmy Johnson&Johnson. Choć doniesienia z USA wywołały niepokój związany z podawaniem tej ostatniej, Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię o jej stosowaniu (szczepionki są badane przez najlepszych naukowców z całej UE).

…- Trzeba jednak pamiętać, że podanie preparatu nie oznacza, że od razu jesteśmy bezpieczni. Organizm wytwarza przeciwciała w ciągu kilku lub kilkunastu dni. To proces. Jak wiadomo, szczepionka nie chroni przed zachorowaniem w 100 procentach (od 80 do ponad 90 procent), ale w razie zakażenia zdecydowanie hamuje namnażanie się wirusa, łagodzi objawy, a tym samym chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, prowadzącym też, niestety, do śmierci. Jest to bardzo ważne nie tylko dla osób starszych i schorowanych. Z ostatnich statystyk wynika, że nowe mutacje wirusa sieją spustoszenie także u młodszych pacjentów, bez dodatkowych obciążeń – przypomina Bożena Janicka.

Wprawdzie podanie szczepionki może wywołać reakcję organizmu (każdy reaguje inaczej), jednak korzyści płynące z przyjęcia preparatu są nieporównywalne z ewentualnym ryzykiem pojawienia się niepożądanych odczynów poszczepiennych (promil w porównaniu z kolejnymi milionami zaszczepionych).

…- Pamiętajmy, im więcej będzie zaszczepionych osób, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną. Już 50 procent zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówią lekarze PPOZ i po raz kolejny przypominają, że to jedyna droga do powrotu do normalności, co w przyszłości oznacza tak upragnione: odejście od maseczek, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, powrót dzieci do szkół, rozwój gospodarki, ochronę miejsc pracy, dostęp do basenów, kin, teatrów, a także – jeśli dobrze pójdzie – wakacje bez konieczności zamknięcia się w domach.

Źródło: PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.