Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lekarze: Ulga, ale o COVID-19 nie należy zapominać

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 czerwca 2023 14:10

Lekarze: Ulga, ale o COVID-19 nie należy zapominać - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Z dniem 1 lipca 2023 r. zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami koronawirusem. Rozporządzenie MZ w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło już w życie. Wniosek o odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego złożył GIS. Oznacza to, że po ponad trzech latach z ustawodawstwa znikają rozporządzenia i restrykcje wprowadzane od marca 2020 w związku z pandemią koronawirusa.

Eksperci Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie przyznają, że to oczywiste, że stan epidemii powinien być zniesiony. Nie należy jednak zapominać o tym, jak trudne dla ochrony zdrowia i gospodarki były lata 2020 i 2021.

- COVID-19, choć niektórzy chcieliby wymazać go z historii, miał miejsce. Należy o tym pamiętać i wyciągać wnioski z trudnych lat, które były zdeterminowane tym, co działo się na świecie, a było efektem pandemii. Obecna sytuacja nie wymusza już na nas przestrzegania obostrzeń, powinniśmy jednak jako społeczeństwo zwracać większą uwagę na higienę, zdrowego rozsądku w czasie choroby i szczepienia ochronne– mówi dr Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

W podobnym tonie wypowiada się dr Joanna Jursa-Kulesa, kierownik Samodzielnej Pracowni Mikrobiologii Lekarskiej, lekarz Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

- Nie ma potrzeby utrzymywania już stanu epidemii i utrzymywania restrykcji w szpitalach i przychodniach. Jako epidemiolodzy zalecamy jednak, by w takich miejscach oraz ogólnie miejscach zgromadzeń, zachować dystans i np. by zakładać maseczki. Szczególnie mówimy o osobach starszych i chorych przewlekle. To jest zmiana bardziej administracyjna niż medyczna. Faktem jest, że pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową jest mniej. Wiele osób jest zaszczepionych, wiele osób przechorowało już COVID-19 w różnych odmianach. Stosowanie restrykcji w tym momencie byłoby już niezasadne – mówi dr Joanna Jursa-Kulesa.

- Podstawowe procedury powinny być jednak zachowane i musimy o nich pamiętać: dezynfekcja przed kontaktem z chorymi, nie odwiedzanie w szpitalu babci czy dziadka, gdy jesteśmy chorzy, noszenie maseczek też nie jest czymś wstydliwym, nawet na ulicy. Rok 2023 jest już czasem, gdy możemy czuć się spokojniejsi, ale świadomość, że pandemia była i może wrócić zawsze musi być z tyłu głowy – mówi dr Joanna Jursa-Kulesza.

Zmiana dotycząca stanu epidemii ma duże znaczenie dla przedsiębiorców. Zmieniać się będą regulaminy organizacyjne dotyczące np. zatrudniania cudzoziemców czy delegowania pracy poza zakładem pracy.

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także