Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lekarze z WIM wezmą udział w misji szkoleniowo-medycznej w Republice Słowenii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 kwietnia 2020 15:57

 Lekarze z WIM wezmą udział w misji szkoleniowo-medycznej w Republice Słowenii - Obrazek nagłówka
Fot. iStock by Getty Images

Polska wojskowa misja medyczna w dniach 22-24 kwietnia będzie przebywać w Republice Słowenii w celu wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie sposobów i warunków udzielania pomocy ofiarom epidemii SARS-CoV-2 oraz dzielenia się dobrymi, wypracowanymi wzorcami. ​

Priorytetem misji jest wymiana informacji nt. sprawnej organizacji i zarządzania zasobami służby zdrowia przekładającymi się na ograniczenie ilości zachorowań i wygaszanie epidemii. Zebranie doświadczeń w działaniach w walce z wirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19, w celu wypracowania rozwiązań do wdrożenia w resorcie obrony narodowej oraz na potrzeby służb medycznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz udzielenie wsparcia eksperckiego Republice Słowenii.

Słowenia jest jednym z wielu krajów dotkniętych epidemią, który wyraził oczekiwanie wsparcia eksperckiego jej działań związanych z COVID-19. Doświadczenia zebrane przez przedstawicieli WIM w Polsce oraz podczas misji medycznej w dniach 30 marca – 9 kwietnia, realizowanej na terytorium Republiki Włoskiej, pozwalają na udzielenie takiego wsparcia, a także są okazją do wzbogacenia własnych doświadczeń i wyrazem solidarności z innymi krajami w obliczu głębokiego kryzysu epidemicznego i wspólnych zagrożeń. Oczekiwaniem obu stron wizyty jest również nawiązanie długofalowej współpracy poświęconej zagadnieniom obszaru medycyny wojskowej realizowanej m.in. w drodze współpracy naukowo-badawczej, szkoleniowej oraz wymiany kadr.

Uczestnicy wizyty odwiedzą wiodące ośrodki medyczne w Lublanie tj. University Medical Center (UMCL), Institute of Microbiology and Immunology, Faculty of Medicine, University of Ljubljana (IMI FM UL), The National Institute of Public Health (NIJZ) oraz University Medical Center (UKC) w Maribor.

Wojskowa misja szkoleniowo-medyczna jest realizowana przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

Uczestnicy misji:
płk dr n. med. Artur Bachta – przewodniczący delegacji
płk dr hab. n. med. prof. nadzw. Witold Owczarek
kpt dr n. med. Monika Konior
mjr dr n. med. Bartosz Żakowski

Źródło: WIM

Podobne artykuły

4096-2734-max
9 kwietnia 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także