Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Limity dla lekarzy na e-recepty. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich pisze do resortu zdrowia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 10 lipca 2023 12:33

Limity dla lekarzy na e-recepty. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich pisze do resortu zdrowia - Obrazek nagłówka
Od 3 lipca lekarzy obowiązują limity na wystawianie e-recept. Może to ograniczać prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych. W związku z tym, Biuro RPO prosi resort zdrowia o stanowisko i podstawę wprowadzenia limitów.

Jak czytamy w piśmie skierowanym przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich do Michała Dzięgielewskiego, dyrektora Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, do RPO dotarła informacja o wprowadzeniu przez Centrum e-Zdrowia limitów na wystawianie e-recept przez lekarzy.

„Jak wynika z tych informacji, obostrzenia funkcjonują od 3 lipca i polegają na ingerencji w prawo wykonywania zawodu przez lekarzy. Wprowadzają bowiem zakaz wystawiania przez lekarzy więcej niż 300 recept w ciągu dziesięciu godzin pracy. Może to prowadzić do ograniczenia praw pacjentów do świadczeń zdrowotnych”, czytamy w piśmie.

Jak dodaje Piotr Mierzejewski, dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze RPO, w przestrzeni publicznej formułowane są obawy co do hipotetycznej sytuacji, gdy do poradni zgłosi się więcej niż 300 pacjentów potrzebujących leków na receptę. Jednocześnie nie został opublikowany projekt rozporządzenia w tej sprawie.

W związku z tym, dyrektor zespołu prosi Ministerstwo Zdrowia o stanowisko, a zwłaszcza o wskazanie podstawy prawnej limitów wprowadzonych na wystawianie e-recept przez lekarzy.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także