Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Long COVID: Część piąta – PIMS

MedExpress Team

Justyna Grzechocińska

Opublikowano 12 sierpnia 2021 10:23

Long COVID: Część piąta – PIMS - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19 (pediatric inflammatory multisystem syndrome – PIMS) to nowa jednostka chorobowa, występująca u dzieci i młodych dorosłych, związana z przebytym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Pierwsze przypadki PIMS stwierdzono w Polsce w maju 2020 r. Od października 2020 r. obserwowano znaczne zwiększenie liczby przypadków nowej choroby, co odzwierciedlało zwiększoną zapadalność na zakażenie SARS-CoV-2 w populacji dziecięcej.

U podłoża PIMS leży dysregulacja układu odpornościowego następująca w okresie ok. 4 tygodni po przebyciu zakażenia SARS-CoV-2.

Rozpoznanie opiera się na spełnieniu kryteriów klinicznych (w tym występowanie gorączki i niewydolności wielonarządowej) i laboratoryjnych (zwiększone wskaźniki zapalne), po wykluczeniu innych przyczyn. Objawy mogą pojawiać się w kolejnych dniach choroby, nie muszą też być wszystkie obecne.

Przebieg choroby może być różnorodny – od łagodnego do ciężkiego. Mogą również pojawiać się dolegliwości w różnych układach (dlatego nazywa się ją wieloukładowym zespołem zapalnym):

  • pokarmowym – silny ból brzucha, biegunka.
  • oddechowym – kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej,
  • krążenia (sercowo-naczyniowym) – zbyt niskie / zbyt wysokie ciśnienie lub tętno, omdlenie, krwawienia bez urazu,
  • moczowym (nerki) – zdecydowanie mniejsza ilość oddawanego moczu,
  • neurologicznym – apatia, nadmierna senność, niechęć do jedzenia, silny ból głowy, nietypowe zachowanie dziecka,
  • sercowo-naczyniowym: u części chorych może dochodzić do powikłań kardiologicznych, wstrząsu i niewydolności wielonarządowej.

Wieloukładowa reakcja zapalna może dawać nieodwracalne uszkodzenia różnych narządów, ale do stwierdzenia tego niezbędna jest dłuższa obserwacja dzieci po przebyciu tej choroby. Jeśli obecnie obserwowane zmiany w naczyniach wieńcowych okażą się trwałe, mogą prowadzić do występowania choroby wieńcowej, a następnie zawałów mięśnia sercowego w młodym wieku. Na pewno dzieci z tymi zmianami będą wymagały systematycznej, wieloletniej obserwacji.

Tematy

long covid

Podobne artykuły

iStock-1354450471
27 października 2022
iStock-1171126210

Nowe oblicze zakrzepicy

12 października 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.