Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Long COVID: Część szósta – wyzwania w leczeniu powikłań COVID-19

MedExpress Team

Justyna Grzechocińska

Opublikowano 13 sierpnia 2021 12:49

Long COVID: Część szósta – wyzwania w leczeniu powikłań COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Niepokojące objawy long COVID-19 są dodatkowo pogłębiane przez izolację i rozłąkę z bliskimi oraz niepokój związany z chorobą i strach przed niekorzystnymi rokowaniami. Objawy mogą nasilać się wśród pacjentów ze współistniejącymi schorzeniami.

Komplikacje po COVID-19 są bardziej powszechne niż wcześniej sobie uświadamiano. W dużej ankiecie obejmującej 8200 uczestników udokumentowano, że około jeden na pięciu pacjentów z COVID-19 nadal ma objawy 5 tygodni później, a około jeden na dziesięciu po 12 tygodniach od zakażenia.

W odniesieniu do zespołu „long COVID-19”, nierówności w aktywności fizycznej mają wpływ na manifestację objawów. Co nie jest bez znaczenia, poziom aktywności fizycznej znacznie się różni w poszczególnych społeczeństwach. Istnieją czynniki i obyczaje kulturowe, dominujące koncepcje płci, wymagania zawodowe, dostępność czasu i kosztów, które wpłyną na to jak całe społeczności, państwa poradzą sobie z rehabilitacją pacjentów po COVID-19.

Zgodnie z wytycznymi National Institute for Health and Care Excellence (NICE) pacjenci prawdopodobnie mają trwający objawowy COVID-19, jeśli objawy występują 4 do 12 tygodni po rozpoznaniu pierwszych objawów i mają „long COVID-19”, jeśli objawy utrzymują się po 12 tygodniach. Wiele osób, które cierpiały z powodu ciężkiego COVID-19, może nadal mieć niepokojące objawy, w tym duszność, lęk i chroniczne zmęczenie.

Niepokojące objawy „long COVID-19” są dodatkowo pogłębiane przez izolację i rozłąkę z bliskimi oraz niepokój związany z chorobą i strach przed niekorzystnymi rokowaniami. Objawy mogą nasilać się wśród pacjentów ze współistniejącymi schorzeniami. Terapia objawowa lub paliatywna może być ważnym aspektem opieki ogólnej. Łagodzenie objawów poprzez zapewnienie holistycznej opieki jest kolejnym istotnym elementem opieki zdrowotnej dla pacjentów z „long COVID-19”. Ponadto istnieje pole do wyprzedzającego podejścia do leczenia objawowego tych pacjentów. Utrzymujące się objawy u osób, które przeżyły COVID-19, stawiają przed świadczeniodawcami nowe wyzwania.

Wraz z uświadomieniem sobie „long” i „post-COVID-19” jako jednostki chorobowej, ośrodki opieki po COVID-19 otwierają się w różnych akademickich ośrodkach medycznych. Ich celem jest połączenie multidyscyplinarnych zespołów w celu zapewnienia kompleksowego leczenia i skoordynowanej opieki. Wytyczne i perspektywa ogólnego postępowania z pacjentami z „long COVID-19” będą podlegać ciągłym zmianom w miarę pojawiania się nowych informacji i badań klinicznych.

Tematy

long covid

Podobne artykuły

iStock-1354450471
27 października 2022
iStock-1171126210

Nowe oblicze zakrzepicy

12 października 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.