Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Long COVID zagraża gospodarce. W Niemczech na jesieni powrócą obostrzenia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 lipca 2022 12:47

Long COVID zagraża gospodarce. W Niemczech na jesieni powrócą obostrzenia - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach powiedział, że tzw. long COVID – czyli utrzymujące się objawy po zakażeniu koronawirusem – jest poważnym problemem dla społeczeństwa i rynku pracy.

Naukowcy zaobserwowali, że u 14-30 procent pacjentów z COVID-19 w ciągu 90 dni od wyzdrowienia pojawia się co najmniej jeden z objawów long COVID: trudności w oddychaniu, skrajne zmęczenie i bóle w klatce piersiowej. Dane opublikowane przez jedną z niemieckich organizacji ubezpieczeń zdrowotnych wykazały, że spośród osób, u których w 2020 roku zdiagnozowano wirusa, prawie 1 procent skorzystało z L4 w następnym roku z powodu long COVID. Zdarzały się zwolnienia wystawione na długi okres, średnio na 105 dni! Eksperci wciąż próbują ustalić, co dokładnie powoduje long COVID i dlaczego niektórzy ludzie go rozwijają, a inni nie.


Jak zauważył minister Lauterbach, konsekwencje long COVIDU mogą być dalekosiężne. Jego zdaniem dotkną one rynek pracy, ponieważ wiele osób nie będzie mogło powrócić do poprzedniego stanu wydajności. Obecnie potwierdzone przypadki i hospitalizacje z powodu COVID są wyższe niż w tym samym czasie w którymkolwiek z ostatnich dwóch lat pandemii. Mimo to, większość obostrzeń w Niemczech została zniesiona- podobnie w innych krajach- w tym te dotyczące podróży, barów, restauracji czy klubów. Ponownie odbywają się festiwale i inne wydarzenia plenerowe.


Jak poinformował Gernot Marx, prezes stowarzyszenia intensywnej terapii DIVI, wysokie statystyki COVID-19 odbijają się na opiece zdrowotnej, ponieważ duża liczba pracowników jest chora. Około 55 procent oddziałów intensywnej terapii w Niemczech działa tylko w ograniczonym zakresie z powodu niedoborów kadrowych. Chociaż pacjenci z chorobami zagrażającymi życiu i przebywający na oddziałach ratunkowych nadal są w stanie uzyskać potrzebną im opiekę, Marks twierdzi, że szpitale już teraz doświadczają ponownego odroczenia wielu operacji i zabiegów medycznych.
Zespół Lauterbacha opracuje nowe ograniczenia COVID-19 na jesień. Podstawowe decyzje mają zostać podjęte już w lipcu.

Źródło: DW.com

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
prezydent Andrzej Duda
27 marca 2024
iStock-1137042463 (002)
Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Gruźlica jest najbardziej śmiertelną chorobą infekcyjną na świecie

22 marca 2024
iStock-1137042463 (002)
7 marca 2024