Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Koronawirus 2019-nCoV

Łukasz Szumowski: W Polsce zamówiono już testy na obecność wirusa z Wuhan

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 stycznia 2020 14:21

Łukasz Szumowski: W Polsce zamówiono już testy na obecność wirusa z Wuhan - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
- Na dzień dzisiejszy nie ma w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa z Chin - powiedział Medexpressowi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W połowie grudnia w Chinach pojawił się koronawirus. Czy na dzień dzisiejszy są potwierdzone przypadki zarażenia wirusem w Polsce?

Na dzień dzisiejszy nie ma w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa z Chin. Natomiast, prędzej czy później taki przypadek się pojawi. Jest to naturalna droga rozprzestrzeniania się infekcji wirusowych. W końcu zdarzy się tak, że będziemy mieli przypadki zarażenia się koronawirusem. Najważniejsze jest to, żeby wdrożyć wszystkie procedury identyfikacji pacjentów, przygotować oddziały na objęcie ich opieką. Tak samo wygląda postępowanie w przypadku dużej infekcji wirusowej np. grypie. Pacjentów podejrzewanych o zarażenie koronawirusem będziemy hospitalizowali i badali. Przekonamy się wówczas , którzy z nich są faktycznie zakażeni wirusem.

Jak wygląda procedura weryfikacji?

To jest nowy zmutowany wirus. W Polsce są już zamówione testy, którymi można będzie potwierdzić obecność koronawirusa z Chin. Obecnie próbki są wysyłane do laboratorium w Niemczech. Badanie trwa około 48 godzin, aby wykryć kod genetyczny wirusa. Aby testy były wiarygodne powinny być robione w certyfikowanych laboratoriach. Są to duże szpitale zakaźne i laboratoria Sanepidu.

Ludzie obawiają się, że mogą zarazić się koronawirusem. Może dojść do sytuacji, gdzie będą szturmować szpitale w celu przebadania się…

Jest to bardzo duże ryzyko. Jeżeli będziemy szturmować szpitale bez uzasadnionej przyczyny, to sytuacja może być groźna dla innych potrzebujących pomocy pacjentów. Bądźmy rozsądni. Jeżeli zalejemy zwykłymi infekcjami oddziały zakaźne, to pacjenci, którzy tych oddziałów naprawdę potrzebują, mogą mieć poważne problemy. Jeżeli ktokolwiek w ciągu ostatnich 14 dni przebywał w Chinach lub kontaktował się z kimś, kto przebywał w Chinach i ma objawy takie jak: gorączka w wysokości 38 stopni, kaszel, duszność, to powinien zgłosić się do oddziału zakaźnego.

Jeśli liczba zachorowań z powodu koronowirusa wzrośnie, to czy jako kraj jesteśmy gotowi na walkę z zagrożeniem?

Grypa każdego roku zbiera znacznie większe żniwo. Liczba osób zakażonych grypą jest znacznie większa niż predykcje zakażenia wirusem z Wuhan. Oczywiście, jesteśmy w tej chwili gotowi na walkę z zagrożeniem. Wszystkie służby zostały poinformowane o procedurach postępowania. Mamy zinwentaryzowane wszystkie możliwe łóżka w oddziałach zakaźnych. Stacje sanitarne są też w pełnej gotowości.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.