Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Mandaty za nieszczepienie. Minister Zdrowia: to na razie tylko pomysł, nie ma projektu ustawy

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 13 czerwca 2023 14:05

Mandaty za nieszczepienie. Minister Zdrowia: to na razie tylko pomysł, nie ma projektu ustawy - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
Na Senackiej Komisji Zdrowia poświęconej tematowi szczepień został przedstawiony pomysł na uskutecznienie walki ze zjawiskiem uchylania się od szczepień obowiązkowych. Chodzi o zastąpienie grzywny administracyjnej mandatami. – To w tej chwili tylko pomysł – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Mamy do czynienia ze zjawiskiem uchylania się od szczepień z kalendarza szczepień. Staramy się z tym walczyć. Wprowadzenie elektronicznej karty szczepień pozwala sprawdzić, czy realizowany jest ten kalendarz. Drugi sposób to zastąpienie grzywny nakładanej w postępowaniu administracyjnym przez mandat – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pomysł został przedstawiony podczas czerwcowego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia. Dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusz Poznański powiedział wówczas, że potrzebne jest uszczelnienie systemu poprzez stworzenie właściwych ram prawnych. Służyć ma temu przygotowywana nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych.

– Planujemy szereg zmian, między innymi wprowadzenie obowiązku elektronicznej karty szczepień. Teraz jest ona fakultatywna. Zmiana ta w istotny sposób poprawi informację o poziomie zaszczepienia wśród dzieci i młodzieży. Nie będziemy musieli już polegać na rocznych raportach z podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział dyrektor departamentu.

Kolejnym pomysłem ma ułatwienie w wyciąganiu konsekwencji wobec osób, które uchylają się od obowiązku szczepień.

– Chodzi o uproszczenie mało skutecznej i zawiłej procedury administracyjnej. To są rozważania, które zostały przedstawione, ale nie ma jeszcze żadnego projektu ustawy, w którym by się takie przepisy znalazły. To w tej chwili tylko pomysł – wyjaśnia minister zdrowia.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w ubiegłym roku od obowiązkowych szczepień ochronnych uchylało się niemal 6,4 tys. osób. Wystawionych zostało prawie 3,2 tys. tytułów wykonawczych.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.