Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Medycy: Rząd powinien zrekompensować nam dodatki covidowe

MedExpress Team

Martyna Chmielewska

Opublikowano 9 czerwca 2021 14:40

Medycy: Rząd powinien zrekompensować nam dodatki covidowe - Obrazek nagłówka
Pixabay

MZ wycofuje się z wypłaty dodatków covidowych. Już od 1 czerwca nie otrzymują ich medycy, którzy udzielają świadczeń pacjentom z podejrzeniem lub zakażonych koronawirusem w szpitalach III poziomu, w SOR-ach, na izbach przyjęć oraz diagności w laboratoriach "covidowych". O opinię w tej sprawie zapytaliśmy medyków.

- Spodziewałem się, że któregoś dnia MZ wycofa się z wypłaty dodatków covidowych. Nie miałem co do tego żadnych złudzeń. Uważam, że rząd powinien zrekompensować utracone pieniądze pracownikom medycznym, którzy nie pracują już na oddziałach covidowych. Lekarze, pielęgniarki, salowe i inne zawody medyczne powinny otrzymać podwyżki. Osoby te ratują ludzkie życie. Zasługują na godne zarobki - powiedział Medexpressowi dr Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi. - Obecnie lekarze pracują w kilku miejscach, aby zarobić odpowiednie pieniądze. Z tego powodu medycy są przemęczeni, co przekłada się na jakość leczenia. Jest to krok w złym kierunku. Pacjenci powinni być leczeni przez wypoczętych lekarzy. Chorym należy zapewnić bezpieczeństwo - dodał.

Zdaniem Karaudy, każdy medyk, który nadal będzie pracować na oddziale zakaźnym, powinien mieć wypłacony dodatek covidowy. - Lekarze narażają na oddziałach zakaźnych własne zdrowie. Chodzą w kombinezonach, które utrudniają ruchy, są niekomfortowe. Należą im się za to godne pieniądze - wyjaśnił Karauda.

Podobnego zdania jest także rezydent-anestezjolog Grzegorz Siwek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - To, że rząd wycofa dodatki covidowe, było do przewidzenia. Miałem jednak nadzieję, że ustawa o minimalnym wynagrodzeniu zrekompensuje nam utracone pieniądze. Niestety tak się nie stało. Ustawa oferuje nam niskie pensje - powiedział Siwek. - Jestem rozczarowany działaniami rządu, który obiecał, że polityka państwa zostanie skoncentrowana na systemie ochrony zdrowia. Niestety były to tylko puste słowa - dodał.

Grzegorz Siwek zaznaczył, że podczas pandemii, lekarze poświęcili wiele czasu na ratowanie zdrowia i życia pacjentów. Przyznał, że medycy są przemęczeni i potrzebują porządnego urlopu. - Zamierzamy się skoncentrować na swoim życiu. Planujemy zrezygnować z dodatkowych miejsc pracy. Chcemy odpocząć - wyjaśnił. - Mam nadzieje, że rząd pójdzie po rozum do głowy i przeznaczy dla medyków odpowiednie pieniądze - dodał.

Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, powiedziała w rozmowie z Medexpressem, że diagności laboratoryjni z powodu utraty dodatków covidowych, czują się pracownikami drugiej kategorii. Dodatki zostały odebrane niektórym pracownikom, w tym diagnostom w laboratoriach „covidowych". Tymczasem reszta pracowników medycznych nadal je otrzymuje. To zastanawiające, dlaczego tak się stało - powiedziała. - Przypuszczam, że z biegiem czasu pozostałe grupy też stracą dodatki - dodała.

Zdaniem Kłudkowskiej dodatki nie zostały sprawiedliwie przydzielone. - Pieniądze otrzymali diagności pracujący w laboratoriach „covidowych", które wykonywały testy PCR. To niesprawiedliwe, że diagności wykonujący inne badania u pacjentów z COVID-19, zostali pominięci. A stałe monitorowanie stanu klinicznego pacjentów nie jest możliwe bez badań laboratoryjnych. Wielu z nas wykonywało posiewy materiałów z dolnych dróg oddechowych oraz testy antygenowe, w wyniku czego byliśmy narażeni na zakażenie koronawirusem. Dodatki covidowe powinny zostać przyznane znacznie liczniejszej grupie pracowników MLD - powiedziała Kłudkowska.

Przypomnijmy:

W środę MZ poinformowało na Twitterze o 428 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (58), wielkopolskiego (56), śląskiego (47), dolnośląskiego (44), łódzkiego (36), małopolskiego (36), lubelskiego (32), zachodniopomorskiego (28), kujawsko-pomorskiego (16), warmińsko-mazurskiego (15), opolskiego (13), świętokrzyskiego (10), lubuskiego (8), podlaskiego (8), pomorskiego (8), podkarpackiego (4). 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 27 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 81 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 2 876 289/ 74 363 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Źródło: MZ, Twitter

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.