Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Prezes KIF

Minister zdrowia powinien przeprowadzić analizę ekonomiczną systemu ochrony zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 sierpnia 2020 14:24

Minister zdrowia powinien przeprowadzić analizę ekonomiczną systemu ochrony zdrowia - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

W środę prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie rządu. Na stanowisko ministra zdrowia został powołany Adam Niedzielski, prezes NFZ. O oczekiwania wobec nowego ministra zapytaliśmy prezesa FIK Macieja Krawczyka.

Zdaniem prezesa KIF Macieja Krawczyka wiedza ekonomiczna ministra zdrowia może być ważnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji. - Minister zdrowia powinien przeprowadzić analizę ekonomiczną, jakościową systemu ochrony zdrowia. Trzeba zdecydować, którzy pacjenci powinni być hospitalizowani w związku z rehabilitacją, a którzy powinni być leczeni w domu czy w trybie ambulatoryjnym. Powinny być jasne kryteria w tej sprawie. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić środki. Wielu pacjentów nie będzie musiało leżeć w oddziałach szpitalnych. Z kolei najbardziej chorzy pacjenci zostaną bardziej zaopiekowani.

- Należy zapewnić bezpieczeństwo pacjentom. Procedury rehabilitacyjne są tańsze niż dłuższa hospitalizacja. Mam nadzieję że Adam Niedzielski to dostrzeże. Warto inwestować w profilaktykę i rehabilitację, która jest tańsza niż leczenie nawrotów choroby - dodał.

Prezes KIF powiedział, że aktualnie finanse nie pokrywają kosztów rehabilitacji. Oddziały reahbilitacyjne są bardzo zadłużone. - W wielu szpitalach specjalistycznych są utrzymywane tylko jako miejsca, do którego można przekazać pacjenta z oddziału ostrego po to, żeby nie zajmował tam miejsca. W Polsce nie ma oddziału, który w skuteczny sposób zajmowałby się pacjentami neurologicznymi - tłumaczył Krawczyk.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.