Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Wielka Brytania

Największe badanie dot. wpływu szczepionek na układ krążenia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 sierpnia 2021 11:37

Największe badanie dot. wpływu szczepionek na układ krążenia - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Według badania przeprowadzonego na ponad 30 milionach osób w Wielkiej Brytanii, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca i Pfizer, ryzyko powstania zakrzepów krwi po zarażeniu koronawirusem jest wielokrotnie większe niż po przyjęciu którejkolwiek szczepionki.

Badanie ponad 30 milionów pacjentów

Badanie opublikowano w piątek w British Medical Journal. Zostało ono przeprowadzone na największą do tej pory skalę – brało w nim udział ponad 30 milionów osób. W przeciwieństwie do innych badań naukowcy wzięli pod lupę nie tylko jedną szczepionkę, ale dwa preparaty: Pfizera oraz AstraZeneca.

Wyniki pokazały, że szczepionka Oxford/AstraZeneca jest powiązana ze zwiększonym ryzykiem niskiego poziomu płytek krwi i zakrzepów krwi w żyłach. W przypadku szczepionki BioNTech/Pfizer istnieje natomiast zwiększone ryzyko udaru niedokrwiennego i zakrzepów krwi w tętnicach. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bać się zastrzyków.

COVID-19 groźniejszy od szczepionki?

Jak wyjaśnił Aziz Sheikh, profesor badań i rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej na Uniwersytecie w Edynburgu, ryzyko tych chorób jest znacznie wyższe w przypadku zakażenia koronawirusem. Przykładowo ryzyko niskiego poziomu płytek krwi (trombocytopenia) jest prawie dziewięciokrotnie wyższe w przypadku zakażenia COVID-19 niż w przypadku szczepionki Oxford/AstraZeneca w ciągu 8 do 28 dni po szczepieniu. Powiedział, że w prawdopodobieństwo wystąpienia ww. chorób jest porównywalne z podobnymi badaniami dotyczącymi szczepionki przeciw grypie.

Raport pojawia się tuż po badaniu opublikowanym w tym tygodniu w New England Journal of Medicine, wykorzystującym izraelskie dane dotyczące wprowadzenia szczepionki BioNTech/Pfizer. Okazało się, że chociaż szczepionka zwiększała ryzyko zapalenia serca, ryzyko było wyższe wśród osób zakażonych wirusem.

Źródło: Politico.eu

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także