Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Narodowa kwarantanna - nowe zasady bezpieczeństwa i nowe obostrzenia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 grudnia 2020 15:29

Narodowa kwarantanna - nowe zasady bezpieczeństwa i nowe obostrzenia - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Zamknięte hotele, galerie handlowe, zakaz przemieszczania się w sylwestra - to niektóre z nowych obostrzeń, które będą obowiązywać od 28 grudnia.

W czwartek 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 28 grudnia do 17 stycznia narodowej kwarantanny i nowych zasad bezpieczeństwa. To zdaniem ministra jedyny sposób, żeby uchronić nas przed trzecią falą .- Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Zamykamy hotele - również na ruch służbowy, żeby ograniczyć ruch do absolutnego minimum - powiedział minister. Zamknięte zostaną stoki narciarskie.

Nastąpi ponowne zamknięcie galerii handlowych z wył. m.in. sklepów spożywczych, z książkami i prasą, drogerii, aptek. Osoby, które przyjadą do Polski na święta transportem zorganizowanym będą objęci 10-dniową kwarantanną.

Adam Niedzielski zapowiedział także, że w nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się z wyłączeniem niezbędnych czynności służbowych.

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
Zamknięte stoki narciarskie
Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużone zostają dotychczasowe zasady i ograniczenia:

Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
- 50% liczby miejsc siedzących, albo

- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Sylwester na nowych zasadach
Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także