Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NFZ: Nowa wysokość ryczałtu. Czy wystarczy?

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 17 lipca 2023 11:19

NFZ: Nowa wysokość ryczałtu. Czy wystarczy? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Czy uda się odwrócić tendencje do wzrostu zadłużania szpitali?

Dziś podczas konferencji prasowej w Kozienicach minister zdrowia mówił o nowych rozwiązaniach finansowych dla szpitali. Przypomniał, że od 1 lipca rosną wynagrodzenia minimalne w ochronie zdrowia, co w każdej grupie oznacza podwyżkę o średnio 12%. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w porównaniu do innych sektorów gospodarki w Polsce, wynagrodzenia w ochronie zdrowia rosną najszybciej.

Ministerstwo Zdrowia rusza z pomocą. - Przygotowaliśmy rozwiązanie, dzięki któremu do systemu ochrony zdrowia łącznie w ciągu roku trafi ponad 15 mld zł - zapowiada Adam Niedzielski i dodaje, że na te 15 mld zł składają się: kompensacja wzrostu minimalnych wynagrodzeń, wzrost pozostałych wynagrodzeń i pokrycie inflacji oraz wzrost wycen w najbardziej podstawowych zakresach - interna, chirurgia ogólna, położnictwo.

Minister zapowiedział, że jeszcze dziś palcówki szpitalne otrzymają z NFZ nową wysokość ryczałtu. - Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom odwróci się tendencja do wzrostu zadłużania szpitali - mówił.

Aneksowania nie wymaga np. ryczałt dla szpitali PSZ. Dzisiaj do placówek szpitalnych zostanie rozesłana nowa wysokość ryczałtu. Łącznie z tego tytułu w 2023 r. do szpitali trafi dodatkowo 3,14 mld zł. Do podpisania jest ok. 35 tys. aneksów, które zwiększają wartość kontraktów z NFZ. 75% aneksów jest już podpisanych przez obie strony.

Źródło: TT MZ

Tematy

ryczałt

Zobacz także