Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NFZ odpowiada lekarzom rodzinnym, którzy nie podpisali umów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 grudnia 2016 09:46

NFZ odpowiada lekarzom rodzinnym, którzy nie podpisali umów - Obrazek nagłówka
Prezes NFZ zapewnia, że wszystkie ustalenia...

... są aktualne. 

- Uzgodnienia dotyczące wprowadzenia produktów rozliczeniowych - konsultacje lekarzy specjalistów (kardiologa i diabetologa) mogą być zaimplementowane do zarządzenia prezesa NFZ po uwzględnieniu ich w przepisach rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. W rozmowie z ministrem Konstantym Radziwiłłem ustaliłem, że prace nad tymi zmianami będą priorytetowe, z intencją jak najszybszego wprowadzenia w życie. Wniosek w sprawie zmian został przekazany do Ministra Zdrowia - zpaewnia PPOZ Andrzej Jacyna.

Przypomnijmy: Zarząd i Rady Powiatów Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wstrzymał wszelkie działania w zakresie podpisywania umów na rok 2017! Decyzja ta jednogłośnie została podjęta w sobotę 17 grudnia podczas spotkania Rady Powiatów PPOZ. – Prezes NFZ jednostronnie zerwał dotychczasowe ustalenia w trakcie negocjacji, a wydając kolejne, nowe Zarządzenie wycofał się z  zaplanowanych ustaleń na rok 2017 (profilaktyki, CHUK i cukrzyca, czyli bilansu zdrowego człowieka od 30 r.ż.) Jest to nie do przyjęcia zarówno dla nas, świadczeniodawców, jak i dla pacjentów – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców ochrony Zdrowia.  

17 grudnia w Koninie w siedzibie związku odbyło się spotkanie Rady Powiatów PPOZ. W obradach uczestniczyli przedstawiciele Zarządu, przedstawiciele Komisji Rewizyjnej, przedstawiciele Powiatowi oraz Prawnik PPOZ. 

Podczas spotkania podsumowano 2016 rok (w tym zmiany finansowe od wrześnie 2016), dyskutowano o zmianach prawnych i organizacyjnych.

Ważnym punktem było kontraktowanie w podstawowej opiece zdrowotnej na rok 2017.

 – Od wielu miesięcy trwały rozmowy podsumowujące obecny rok, jak również w zakresie warunków kontraktów na 2017. Wypracowano ustalenia, które zostały  zamieszczone w Zarządzeniu Prezesa NFZ nr 122/2016/DSOZ 
z dnia 12 grudnia,  co rokowało podpisaniem umów, o czym informowaliśmy. Tymczasem cztery dni później, 16 grudnia zostało opublikowane kolejne Zarządzenie nr 124/2016/DSOZ, zmieniające jednostronnie dotychczasowe ustalenia zawarte w trakcie negocjacji. Zarządzeniem tym Prezes jednostronnie zerwał wcześniejsze ustalenia, wycofując się z  zaplanowanych ustaleń na rok 2017 (profilaktyki, CHUK i cukrzyca, czyli bilansu zdrowego człowieka od 30 r.ż.) tak oczekiwanych i potrzebnych naszym pacjentom – mówi Bożena Janicka.

- Jest to precedens, bo przez lata naszych negocjacji, jeszcze nigdy się tak nie zdarzyło, aby którakolwiek ze stron negocjacji po ich zamknięciu, zakończeniu i ogłoszeniu aktem prawnym, jednostronnie je zrywała i zmieniała na gorsze. I to zarówno dla świadczeniodawców, jak i dla pacjentów. W tej sytuacji, zgodnie z jednogłośną decyzją Rady Powiatów PPOZ ustalono wstrzymanie się z jakimikolwiek działaniami co do kontraktów na rok 2017  – podkreśla Bożena Janicka.

Do PPOZ należy 500 praktyk lekarzy rodzinnych, czyli ok. 3000 lekarzy, co stanowi około 90% zapotrzebowania Wielkopolski na lekarzy rodzinnych.

Źródło: PPOZ

Podobne artykuły

Zobacz także