Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nowy wariant COVID-19?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 listopada 2021 15:49

Nowy wariant COVID-19? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
We Francji odkryto nowy wariant koronawirusa o nazwie B.1.640. Czy mamy powody do niepokoju?

Nowy wariant COVID-19 odkryty we Francji

Odkrycie nowego wariantu COVID-19 miało miejsce 26 października w jednej ze szkół w Bretanii, gdzie wykryto ognisko zakażeń. Nowy szczep wirusa wykryto u 24 uczniów, co sprawiło, że placówka przeszła na zdalne nauczanie. Od tamtej pory B.1.640. pojawił się jeszcze w kilku krajach Europy, m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech czy Szwajcarii.

Mimo że ogniska zakażeń zostały opanowane, to służby medyczne cały czas monitorują sytuację, by uniknąć niekontrolowanego rozprzestrzeniania się nowego wariantu, tak jak było w przypadku Delty.

Według ekspertów B.1.640. pochodzi oryginalnie z Afryki, gdzie dostęp do szczepionek jest utrudniony. Ma to umożliwiać wirusowi szybszą mutację, co w konsekwencji prowadzi właśnie do powstawania nowych szczepów, które mogą być jeszcze groźniejsze niż wcześniejsze.

- Nowy wariant jest przykładem, że jeśli pozostawisz część światowej populacji bez dostępu do szczepionek, wirus będzie się dalej rozmnażał i doprowadzi do większej liczby wariantów – powiedział w rozmowie z Jerusalem Post, profesor Cyrille Cohen, który brał udział w badaniach nad wariantem B.1.640.

Równomierne szczepienia jedynym rozwiązaniem

Profesor Cohen podkreślił, że tylko równomiernie szczepienie populacji wszystkich krajów na świecie, może przynieść szansę na pokonanie pandemii. Wyraził swoje zaniepokojenie faktem, że stworzony przez Światową Organizację Zdrowia program COVAX nie przynosi póki co odpowiednich rezultatów. Póki co przekazał on do krajów rozwijających się ok. 400 milionów dawek na całym świecie z obiecanych dwóch miliardów. O ile przypadków zakażeń wariantem B.1.640 nie było dużo, to samo pojawianie się nowych szczepów COVID-19 w tak krótkim czasie jest bardzo niepokojące.

- Niepodawanie szczepionek tym krajom może wydawać się OK w krótkim okresie, ale w dłuższej perspektywie możemy mieć nowe, problematyczne warianty, które rozwinęły się w krajach nieszczepionych. Nie chcę straszyć ludzi, ale wariant B.1.640 jest idealnym przykładem tego, co może się stać, jeśli nie będzie dostępu do szczepionek dla wszystkich – zakończył Cohen.

Źródło: Onet, Jerusalem Post

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także