Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

NRL: pediatria oraz psychiatria dzieci i młodzieży są niedofinansowane

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 25 października 2023 14:15

NRL: pediatria oraz psychiatria dzieci i młodzieży są niedofinansowane - Obrazek nagłówka
fot. NIL
Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o podjęcie pilnych działań zmierzających do zapewnienia znaczącego wzrostu finansowania świadczeń szpitalnych w zakresie pediatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży. W ocenie samorządu lekarskiego, obecny poziom finansowania nie pozwala zachować szpitalom dziecięcym płynności finansowej i świadczyć usług zdrowotnych na poziomie, na jaki zasługują mali pacjenci.

Jak czytamy w apelu opublikowanym na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej, sytuacja oddziałów pediatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży wymaga natychmiastowej poprawy. Leczenie dzieci na oddziałach pediatrii, a szczególnie psychiatria dzieci i młodzieży powinna zajmować szczególne miejsce w staraniach władz państwowych odpowiedzialnych z politykę zdrowotną.

„Nieprzerwanie od wielu lat pediatria i psychiatria dziecięca są dziedzinami skrajnie niedofinansowanymi. Powoduje to zamykanie kolejnych oddziałów pediatrycznych oraz oddziałów psychiatrii dzieci i młodzieży. Stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa małych pacjentów oraz powoduje traumę związaną z koniecznością poszukiwania oddziałów daleko od miejsca zamieszkania”, wskazuje NRA.

Tymczasem resort zdrowia w ostatnich miesiącach wielokrotnie podkreślał, że nakłady na psychiatrię dzieci i młodzieży wzrosły od 2019 roku czterokrotnie. Jesteśmy też w trakcie reformy tego obszaru opieki zdrowotnej. W jej ramach działa już ponad 400 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.