Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Vaccine Forum 2022

Ochrona przed chorobami zakaźnymi układu oddechowego to wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 października 2022 13:43

Ochrona przed chorobami zakaźnymi układu oddechowego to wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia - Obrazek nagłówka
Z dr. n. med. Jakubem Gierczyńskim, MBA, ekspertem Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelnia Łazarskiego rozmawiamy nt. ochrony przed chorobami zakaźnymi układu oddechowego na różnych etapach życia.

Dr. n. med. Jakuba Gierczyńskiego, pytamy m.in. o:

 • Jakie są rekomendacje, aby uniknąć wzrostu zakażeń?
 • Dlaczego pneumokokowe zapalenia płuc są tak groźne dla osób dorosłych i kto jest szczególnie narażony na to zachorowanie?
 • Choroby układu oddechowego są jedną z głównych przyczyn zgonów w Unii Europejskiej. Około 10% zgonów dotyczy ww. chorób, tj. pneumkokowego zapalenia płuc, COVD-19, czy krztuśca. Tak samo jak w przypadku innych chorób możemy im zapobiegać poprzez prewencję czyli szczepienia ochronne lub dostęp do skutecznego leczenia.
 • W przypadku chorób zakaźnych układu oddechowego są dostępne szczepionki przeciw pneumokokom, krztuścowi, czyli infekcjom bakteryjnym oraz grypie i COVID-19 – infekcjom wirusowym.
 • Dostęp do szczepionek w poszczególnych krajach Unii Europejskiej jest podobny jeśli chodzi o rodzaj szczepień, ale niestety nie we wszystkich krajach szczepienie jest dostępne w postaci pełnej refundacji. W przypadku szczepień ochronnych przeciw COVD-19 gdzie szczepionki były dostępne i darmowe, w Polsce pełną dawkę zaszczepiło się ok 60% osób, średnia w UE – 74%. W przypadku grypy, gdy szczepionka nie jest darmowa, w Polsce zaszczepiło się ok 10% osób 65 plus, a średnia europejska w tej grupie wiekowej wynosiła 43%.
 • Powyższe dane pokazują, że pierwszym warunkiem dostępności do szczepienia w całym cyklu życia pacjenta jest bezpłatny dostęp do szczepień. Informacja o zasadności poddania się szczepieniu musi trafić do pacjenta i go przekonać. Dużą rolę odgrywa lekarz pierwszego kontaktu, lekarza rodzinnego oraz pediatry ale też i pielęgniarki i położnej.
 • Budowanie świadomości wśród pracowników ochrony zdrowia musi być kluczowe.
 • Wykorzystanie szczepień w całym cyklu życia pacjenta, gdzie do tej pory szczepionki kojarzone są z głównie z wiekiem dziecięcym, w krajach członkowskich UE powinno być wprowadzone jako szczepienia dostępne i bezpłatne dla populacji osób dorosłych przeciw takim chorobom jak: pneumokoki, krztusiec, COVID-19 i grypa.
 • Szczepienia są ważnym elementem zachowania zdrowia i życia.
 • Należy stworzyć pełne zabezpieczenie edukacyjne, aby każdy obywatel świadomie w porozumieniu ze swoim lekarzem podjął decyzję o szczepieniu.
 • Deklaracja karpacka sygnowana przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, w której należy zabezpieczyć pacjentów z grup ryzyka, podpisana została w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu przez pacjentów diabetologicznych, pacjentów onkologicznych, z chorobami układu sercowo-naczyniowego, pacjentów z chorobami płuc i alergiami.
 • Każdy dorosły obywatel powinien mieć możliwość bycia zaszczepionym bezpłatnie, co głównie dotyczy pacjentów z grup ryzyka.

Znajdź nas w social media:

Twitter: https://twitter.com/praktykw

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/42426882

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.