Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Od przyszłego roku nocna i świąteczna pomoc medyczna przy każdym SOR-ze

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 26 października 2022 09:44

Od przyszłego roku nocna i świąteczna pomoc medyczna przy każdym SOR-ze - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Od przyszłego roku przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym i w każdym szpitalu ma być nocna i świąteczna opieka medyczna, zapowiada resort zdrowia. Rzecznik ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz, w rozmowie z Polsat News powiedział, że nawet 80 proc. pacjentów SOR nie kwalifikuje się na wizytę w takim oddziale.

Nocna i świąteczna opieka medyczna przy każdym SOR-ze ma zostać zapewniona do czerwca przyszłego roku. Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, taki system działa już przy ponad 200 z 243 polskich SOR-ów. Pomysł ma rozwiązać problem kolejek na oddziałach ratunkowych. W ocenie rzecznika resortu, mają być one przede wszystkim efektem zgłaszania się tam pacjentów, którzy pomoc powinni otrzymać nie na SOR, lecz w poradniach nocnej i świątecznej opieki medycznej.

– Nawet do 80 proc. pacjentów nie kwalifikuje się na wizytę na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym - powiedział Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polsat News.

Jednak według Naczelnej Izby Lekarskiej, proponowane rozwiązanie nie rozwiąże problemu. Zdaniem Łukasza Jankowskiego, prezesa NIL, potrzebny jest lepszy dostęp do opieki lekarzy specjalistów, bo wielu pacjentów udaje się z dolegliwościami na SOR po to, by skrócić czas oczekiwania na taką konsultację.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.