Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Premier

Od przyszłej soboty galerie będą otwarte

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 listopada 2020 10:06

Od przyszłej soboty galerie będą otwarte - Obrazek nagłówka
21 listopada odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Premier:

Chociaż od kilku dni obserwujemy pewną względną stabilizację liczby zakażeń, to wirus wciąż zbiera swoje śmiertelne żniwo. Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek i respiratorów. Obecnie mamy 37 tys. łóżek i 3 tys. respiratorów.

Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma to i poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna.

W tej walce z koronawirusem przegrywamy przynajmniej tak często, jak i udaje nam się wygrywać. Ale pamiętajmy - wszystkich nas broni przestrzeganie zasad i nasza solidarność.

Przed nami pewien okres, który nazywamy: 100 dni solidarności - na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodbne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń.

Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym.

Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń.

Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy.

Jesteśmy wciąż na etapie "bezpiecznika" - hamulca bezpieczeństwa. Jeśli chcemy przejść do strefy czerwonej, musimy być odpowiedzialni.

W przypadku szkół zdecydowaliśmy o kontynuacji zamknięcia szkół do 23-24 grudnia, a następnie podjęliśmy decyzję, że przerwa edukacyjna w szkołach będzie od 4 do 17 stycznia dla wszystkich.

Proszę, aby ograniczyć mobilność. Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki - właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu.

Wicepremier Jarosław Gowin:

To trudny, ale dobrze przemyślany, realistyczny plan. Jego powodzenie zależy od solidarności, od zaangażowania każdego z nas. Powodzenie tego planu wymaga ogromnej dyscypliny, a stawką jest ludzkie życie i setki tysięcy miejsc pracy.

O każde z tych miejsc pracy walczymy. Te rygory były konsultowane z branżami. Zdecydowaliśmy się na odważny ruch, jakim jest otwarcie praktycznie calego sektora handlowego. W pozostałych branżach musimy się uzbroić w cierpliwość.

Dla branż objętych wciąż rygorami przygotowujemy kolejne daleko idące rozwiązania - jak wieloletnie kredyty inwestycyjne czy pokrywanie do 70% kosztów stałych, cały szereg innych, nowych rozwiązań adresowanych szczególnie do tych branż.

Apeluję- bardzo ważne święta przed nami, ale one powinny mieć charakter kameralny - to jest dla nas test, od tego jak go zdamy zależy to ilu z nas uniknie uszczerbku na zdrowiu, ile rodzin uniknie dramatu, ile firm uniknie utraty miejsc pracy.

Minister zdrowia Adam Niedzielski:

Dzisiaj prezentujemy plan na najbliższe 3 tygodnie zawiera klarowne zasady. Zaprezentujemy dziś cały pakiet rozporządzeń, który w sposób kompleksowy zawiera wszystkie szczegóły, które będą wprowadzane w zależności od rozwoju pandemii.

To, co jest najważniejsze - to są plany warunkowe - zależą od liczby zachorowań oraz od tego jak będzie obciążona infrastruktura szpitali. Te plany uzależnione są od średniej liczby zachorowań.

Jeżeli będziemy zbliżali się w okolicę poniżej 19 tys. zachorowań przewidujemy powrót do strefy czerwonej, ok 9 400 - żółtej , 3 800 - do strefy zielonej.

Jeżeli liczba zachorowań wzrośnie - nadal bierzemy pod uwagę możliwość wprowadzenia narodowej kwarantanny. Przypominam o przestrzeganiu zasad DDMA+W.

W najbliższym czasie opracujemy model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych. Jesteśmy po dyskusji, które regiony wybrać. Będą to: Podkarpacie, Małopolska i Śląsk.

W piątek MZ poinformowało o 22 464 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (2679), śląskiego (2666), wielkopolskiego (2258), małopolskiego (1999), dolnośląskiego (1626), pomorskiego (1551), łódzkiego (1472), kujawsko-pomorskiego (1431), zachodniopomorskiego (1276), warmińsko-mazurskiego (1055), świętokrzyskiego (860), podkarpackiego (840), opolskiego (792), podlaskiego (722), lubelskiego (675), lubuskiego (562).

Z powodu COVID-19 zmarło 149 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 477 osób.


Liczba zakażonych koronawirusem: 819 262/ 12 714 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także