Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Odcięty od świata Szanghaj z rekordem zachorowań.

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 kwietnia 2022 12:32

Odcięty od świata Szanghaj z rekordem zachorowań. - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Szanghaj w piątek ogłosił rekordowe 21 000 nowych przypadków. Restrykcje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i wraz z tymi doniesieniami, inne chińskie miasta zaostrzyły ograniczenia – nawet te, w których infekcje nie zostały jeszcze odnotowane.

Władze w Pekinie interweniują w Szanghaju po niepowodzeniach prób izolowania COVID poprzez blokowanie miasta etapami i nalegają, aby kraj trzymał się swojej polityki zera zachorowań, która, jak twierdzi, jest niezbędna do utrzymania niskiego wskaźnika śmiertelności i zapobiegania załamaniu się systemu medycznego. Jak do tej pory strategia nie przynosi zadowalających efektów. Lokalne władze w całych Chinach, którym przez ostatnie dwa lata w większości udało się powstrzymać COVID, zaostrzają środki kontroli koronawirusa. Zamknięty transport publiczny i nakaz pozostania w domach, przypomina strategie, które były wdrażane w Europie. Liczby zachorowań wtedy leżały daleko od zera.

Chińskie władze jednak nie rezygnują. W Pekinie zaleca się regularne badania przesiewowe pracowników w kluczowych sektorach miasta, wymagając, aby wszyscy pracownicy opieki społecznej, szkół i instytucji rynku handlowego wykonywali testy przynajmniej raz w tygodniu.

W Szanghaju zapowiadane są kolejne serie testów. Osoby z pozytywnymi wynikami będą leczone w ośrodkach kwarantanny, które już teraz są przepełnione. Izolacja domowa ma dotyczyć tylko zdrowych osób.

Wychodzenie z domu jest niemożliwe, a uzupełnienie zapasów żywności i wody, leży w gestii wojska i służb medycznych. W 26 milionowym mieście ciężko utrzymać odpowiednie tempo dostaw. W mediach społecznościowych coraz głośniejsze są głosy niezadowolenia. Głodni i zamknięci w swoich domach Chińczycy coraz bardziej zdają sobie sprawę ze swojego położenia. Gigantyczny Szanghaj stał się poligonem doświadczalnym dla chińskiej strategii eliminacji choroby. Pewnym krokiem łagodzącym sytuację jest zmiana przepisów dotycząca, oddzielania chorych dzieci od ich rodziców.

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także