Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

OIL: Mobber w szpitalu nadal czuje się jak ryba w wodzie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 października 2019 10:03

OIL: Mobber w szpitalu nadal czuje się jak ryba w wodzie
 - Obrazek nagłówka
OIL w Warszawie

(…) opieka zdrowotna to sektor, gdzie prawie połowa pracowników deklaruje, iż była/jest ofiarą mobbingu (tak przynajmniej wynika z wielu publikacji). Faktycznie – w większości światowych badań pracownicy ochrony zdrowia, m.in. lekarze, są uznawani za jedną z najbardziej narażonych na mobbing grup zawodowych. Co prawda w Polsce w ostatnich latach to wysokie ryzyko niwelują tzw. rynek pracownika (brak lekarzy) i niskie bezrobocie, ale i tak nadal jest istotne.

Jak wyjaśnia Monika Potocka, Rzecznik Praw Lekarza OIL w Warszawie, mobbing w środowisku lekarskim jest najczęściej związany z wykorzystywaniem przez przełożonych swojej nadrzędności służbowej względem młodszych kolegów.

– Przejawia się w upokarzaniu, wyśmiewaniu, krytykowaniu oraz godzeniu w godność lekarza – stażysty, rezydenta, specjalisty – wylicza.

Tłumaczy, że mobbingowani lekarze czują się bezradni i bezsilni, ponieważ najczęściej są na początku swojej drogi zawodowej, a dalszy jej rozwój jest niejednokrotnie uzależniony od ”humoru” mobbera. To często osoby z tytułami naukowymi, mające pełne poparcie i uznanie zwierzchników danej placówki”.

Źródło: OIL w Warszawie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także