Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pacjenci endokrynologiczni do POZ?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 listopada 2016 08:36

Pacjenci endokrynologiczni do POZ? - Obrazek nagłówka
Czy dzięki temu skrócą się kolejki do specjalistów?

Krajowy konsultant w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzej Lewiński poinformował, że endokrynolodzy opracowali kryteria medyczne leczenia pacjentów endokrynologicznych, na postawie których część z nich ma być prowadzona przez lekarzy POZ.

Dzięki temu kolejki do specjalistów mają się skrócić. Przykładem może być Wrocław - gdzie w ostatnich miesiącach zamknięto kilka poradni, a kolejka oczekujących na wizytę do endokrynologa sięga 2024 r.!

POZ miałaby przejąć opiekę nad pacjentami zdiagnozowanymi, którzy mają już ustawione leczenie. Prof. Lewiński podkreślał, że szczegółowe kryteria kwalifikacji pacjentów do POZ będą konsultowane ze środowiskiem lekarzy rodzinnych.
- Lekarze rodzinni mają wystarczające kompetencje, by prowadzić pacjentów z wieloma chorobami endokrynologicznymi - komentuje wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki. - Już teraz wielu z nich z powodzeniem leczą, nie odsyłając do specjalistów. W POZ mamy jednak ograniczenia w diagnostyce, np. nie możemy zlecać badań na przeciwciała przeciwtarczycowe. Ponadto jest nas zbyt mało, by przyjmować na siebie kolejne zadania. Generalnie idea przejęcia części pacjentów AOS przez POZ nie jest nowa i w rozsądnym wymiarze może być realizowana. Jednak musi się to odbywać stopniowo, w początkowej fazie w pilotażach. Niezbędne jest także zapewnienie dodatkowego finansowania. 

Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także