Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pacjentki przeżywają koszmar po operacji powiększenia piersi. RPP interweniuje!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 listopada 2019 11:09

Pacjentki przeżywają koszmar po operacji powiększenia piersi. RPP interweniuje!

 - Obrazek nagłówka
- Chcemy wesprzeć pacjentki, które zdecydowały się na powiększenie piersi metodą Aquafilling i poniosły z tego powodu uszczerbek na zdrowiu - powiedział Medexpressowi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

W sobotę ukazał się program Superwizjer na tvn24. Przedstawiono w nim kobiety, które zdecydowały się na powiększenie piersi metodą Aquafilling, a dziś walczą o swoje życie. Jak Pan zareagował na tę informację?

Bartłomiej Chmielowiec: Jestem zbulwersowany. W poniedziałek podjęliśmy działania w tej sprawie. Skontaktowaliśmy się z dziennikarzami w celu ustalenia liczby placówek i szczegółów związanych z tą sprawą. Sprawy takich zgłoszeń staramy się monitorować na bieżąco.

W ilu placówkach w Polsce były wykonywane tego typu zabiegi?

Zabiegi wykonano w kilkunastu placówkach w Polsce m.in. w Warszawie i Poznaniu. Zabiegi związane z tzw. Aquafillingiem wykonywali lekarze, którzy nie posiadają specjalizacji ws. chirurgii plastycznej, np. stomatolog czy pediatra. Dziennikarze programu Super Wizjer przekazali pacjentkom kontakt do RPP. Wpływają już do nas pierwsze zgłoszenia.

Jakie działania zamierza Pan podjąć w tej sprawie?

W tym tygodniu planujemy podjąć intensywne działania w celu zabezpieczenia dokumentacji medycznej. Następnie rozważymy podejmowanie indywidualnych, zbiorowych postępowań o naruszenie praw pacjentów.
Chcemy także wesprzeć pacjentki w ewentualnym dochodzeniu ich roszczeń w procesie cywilnym.

Czy zamierza Pan podjąć współpracę w tej sprawie z NIL?

Zamierzamy podjąć współpracę w tej sprawie z NIL oraz z rzecznikami odpowiedzialności zawodowej w celu przedstawienia wszystkich przypadków, w których mielibyśmy uzasadnione wątpliwości co do etyki działań, podejmowanych przez poszczególnych lekarzy. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że lekarze ci wiedzieli o działaniach niepożądanych substancji.

Czy pacjentki zgłaszały się po zabiegu do lekarzy i informowały o niepożądanych działaniach substancji?

Tak. Zgłaszały się do lekarzy z bólem i innymi dolegliwościami. Kobiety zgłaszały też np. że płyn przesuwa się w inne okolice. Natomiast lekarze zapewniali je, że nic złego się nie dzieje. Następnie ponownie wstrzykiwali im substancję, zapewniając że jest bezpieczna. Mamy w tym przypadku wiele wątpliwości m.in. co do kwestii związanych z przestrzeganiem prawa i dobrych praktyk. Tego typu sytuacje powinny być też każdorazowo raportowane do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także