Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Raport

Pandemia vs. zamówienia publiczne w branży farmaceutycznej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 października 2020 11:14

Pandemia vs. zamówienia publiczne w branży farmaceutycznej - Obrazek nagłówka
Wybuch pandemii dotknął niemal każdą gałąź gospodarki. Branża farmaceutyczna – na pozór odporna na kryzys związany z COVID-19 - również odczuła jego skutki. A jak pandemia wpłynęła na rynek zamówień publicznych?

Odpowiedź na to pytanie przynosi opracowany przez Lideo SA raport rynkowy pt. „Rynek przetargowy w lecznictwie zamkniętym - I półrocze 2019 vs. 2020. Analiza | diagnoza | rekomendacje”.


Jak COVID-19 wpłynął na branżę zamówień publicznych?

Niewątpliwie branża farmaceutyczna odczuła skutki epidemii w dużym stopniu. Niestabilna gospodarka lekowa, problemy z importem produktów leczniczych (jednym z większych dostawców Polski są Chiny), a przede wszystkim braki leków sprawiły, że minione 6 miesięcy było wyjątkowo trudne dla farmacji. Raport powstał w oparciu o dane z zamówień publicznych z polskich szpitali. Na jego potrzeby przeanalizowano dane przetargowe z 1703 postępowań w lecznictwie zamkniętym z I półrocza 2019 roku i 1596 z I półrocza roku 2020. Pod uwagę brano czynniki takie, jak: wartość rynku przetargowego, liczba ogłaszanych przetargów, wartość oraz liczba przetargów szpitali, które je przeprowadziły w poszczególnych województwach, a także grupy terapeutyczne leków zamawiane w I półroczu 2019 oraz 2020.

Jakie wnioski płyną z raportu?

Zaskakującym wnioskiem płynącym z raportu jest fakt, że epidemia nie miała znaczącego wpływu na liczbę otwartych i ogłaszanych przetargów w okresie styczeń-czerwiec 2020 r.
Z danych na temat liczby szpitali, które przeprowadziły postępowania przetargowe w I półroczu 2019 roku oraz w analogicznym okresie 2020, wynika, że w bieżącym roku 137 jednostek mniej zrealizowało postępowania na produkty lecznicze. Jeśli chodzi o samą liczbę przetargów, w 2020 r. było ich o 53 mniej. W I półroczu 2020 – już w czasie pandemii COVID-19 – wartość rozstrzygniętych postępowań zwiększyła się o 0,5 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem 12 miesięcy wcześniej.

Co się nie zmieniło? W I półroczu 2020, tak samo jak rok wcześniej, ci sami oferenci o największej wartości rozstrzygniętych postępowań netto tworzą „TOP 5”. Jednak ich udział w rynku zmniejszył się o 7,46%. Najwyższa wartość rozstrzygniętych postępowań na produkty lecznicze w obu okresach wygląda następująco: 1,29 mld w 2019 odnotowane w maju vs. 1,30 mld w 2020 odnotowane w marcu. Zatem można wnioskować, że największy pik wartości rozstrzygniętych postępowań na leki dotyczący I półrocza wystąpił o 2 miesiące wcześniej w 2020 r. względem roku 2019 r.

Rekomendacje dla branży

Poza rzetelną analizą rynku zamówień publicznych, popartą twardymi danymi i wykresami, raport zawiera również rekomendacje dla branży. Jedną z nich jest zalecenie, aby – oprócz właściwego przygotowania do sezonu grypowego w czasie trwającej pandemii – branża odpowiednio zadbała także o pacjentów zmagających się z powikłaniami po koronawirusie, w tym chorobami układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Celem farmakoterapii powinno być jak najlepsze zaspokojenie potrzeb zdrowotnych pacjentów i całego polskiego społeczeństwa w dobie epidemii. Stąd kluczowe jest, aby podczas analizy rynku - jako źródło rzetelnej informacji - brać pod uwagę podział grup terapeutycznych wg klasyfikacji ATC, co również obrazuje raport.

Raport „Rynek przetargowy w lecznictwie zamkniętym - I półrocze 2019 vs. 2020. Analiza | diagnoza | rekomendacje” stanowi pierwszą odsłonę analizy rynku zamówień publicznych w lecznictwie zamkniętym. Niebawem czekają nas także zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych (od 2021 roku), które również mogą wpłynąć na kształt sektora przetargów lekowych.

Patronat medialny nad publikacją objął serwis MedExpress.pl.
Partnerem instytucjonalnym jest Związek Zawodowy Pracowników Farmacji.
Raport bezpłatnie można pobrać TUTAJ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także