Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Pierwsza dostawa nowych szczepionek jeszcze dziś dotrze do Polski

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 września 2022 11:43

Pierwsza dostawa nowych szczepionek jeszcze dziś dotrze do Polski - Obrazek nagłówka
Fot: URPL
– Prawdopodobnie do końca dnia wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny otrzymać pierwsze dostawy nowych szczepionek przeciw Covid-19 – zapowiedział na antenie Radia Plus Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Do końca miesiąca do Polski ma trafiać w ciągu tygodnia od 500 do 800 tys. preparatów. Mają to być szczepionki dwuwalentne, chroniące przed wariantem Omikron koronawirusa. Będą używane do szczepień drugą dawką podtrzymującą.

Jako pierwsze mają zostać dostarczone preparaty firmy Moderna, nieco później dotrą szczepionki Pifzera. Grzegorz Cessak liczy na to, że pomimo spadającego zainteresowania szczepieniami, wielu Polaków zdecyduje się zapewnić sobie i bliskim ochronę.

– Szczepienia trzecią dawką były wykonane w liczbie 13,5 mln. Zainteresowanie szczepieniami spada w całej Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że szczepienia skutecznie wyhamowały powstawanie kolejnych mutacji wirusa. Jeżeli rozpoczęliśmy te szczepienia, to wytrwajmy do końca – powiedział prezes URPL.

Jak dodał, szczepienia dają dobrą odporność immunologiczną, ale po pewnym czasie zmniejsza się ona, więc zachodzi konieczność przyjęcia kolejnych dawek preparatu.

– Badania pokazują, że czasami pamięć immunologiczna gwałtownie spada już po dwóch miesiącach od zaszczepienia, a u innych utrzymuje się jeszcze po sześciu miesiącach. Szczepienie podnosi poziom przeciwciał i chroni nas przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją czy zgonem lub powikłaniami po chorobie – przypomniał Grzegorz Cessak.

Nowe szczepionki, adaptowane do wariantu Omikron BA.1 wykazują skuteczność na poziomie 90 proc. Pierwotne preparaty dawały około 80 proc. skuteczności. Badania kliniczne potwierdziły, że profil bezpieczeństwa jest taki sam, jak w przypadku poprzednich wersji szczepionek.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także