Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Hiszpania

Pierwsze przypadki jednoczesnego zakażenia Deltą i Omikronem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 grudnia 2021 10:39

Pierwsze przypadki jednoczesnego zakażenia Deltą i Omikronem - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak poinformował hiszpański resort zdrowia, wykryto pierwsze przypadki równoczesnego zakażenia dwoma wariantami koronawirusa: Omikronem oraz Deltą.

Współzakażenie to sytuacja, w której pacjent jest zarażony dwoma czynnikami chorobotwórczymi jednocześnie. Zjawisko to dotyczy również różnych wariantów COVID-19 i jak informują wirusolodzy, jest powszechne w obszarach, gdzie są obecne różne szczepy koronawirusa.

Wcześniej odnotowywano już przypadki koinfekcji szczepami Gamma i Delta – teraz podobna sytuacja została odkryta w Hiszpanii, gdzie lekarze potwierdzili pierwsze przypadki zarażenia wariantami Delta oraz Omikron.

- Wciąż jest za wcześnie, aby ocenić sytuację, ponieważ upłynęło niewiele czasu, aby ocenić czy ta kombinacja jest niebezpieczna. Nadal jest bardzo niewiele przypadków — powiedziała Sara Quirós ze szpitala Basurto, gdzie wykryty przypadek współzakażenia Omikronem i Deltą.

Jak informują eksperci, wariant Omikron wykazuje wyższą odporność na szczepionki oraz przeciwciała wytworzone podczas wcześniejszych zakażeń. Profesor Paul Hunter z Uniwersytetu East Anglia powiedział, że ​​„to prawdopodobne, że mamy jednocześnie dwie epidemie, jedną Omikronu, a drugą Delty”.

Wskaźnik infekcji koronawirusem w Hiszpanii przekroczył w poniedziałek po praz pierwszy 1000 przypadków na 100 000 osób. Uważa się, że tak szybki wzrost zakażeń jest związany właśnie z rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron.

Źródło: Media

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.