Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

„Pigułka dzień po” będzie dostępna bez recepty. Premier zapowiedział zmianę ustawy

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 stycznia 2024 09:05

„Pigułka dzień po” będzie dostępna bez recepty. Premier zapowiedział zmianę ustawy - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | YouTube: KPRM
– Jako rząd wspólnie zaproponujemy zmianę ustawy ograniczającej dostęp do „pigułki dzień po”. Dzięki temu tego typu środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty – zapowiedział premier Donald Tusk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

– Jeden z pierwszych postulatów dotyczących praw i wolności kobiet to możliwie swobodny dostęp do środków antykoncepcyjnych, a precyzyjnie mówiąc do tzw. pigułki „dzień po”, czyli do produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu i stosowanych w antykoncepcji. Z bliżej nieznanych powodów wpisane zostały one do ustawy jako leki wymagające recepty, co bardzo często redukuje do zera możliwość skorzystania z tego środka przez zainteresowane – powiedział Donald Tusk.

Jak poinformował premier, zmiany mające doprowadzić do zwiększenia dostępności antykoncepcji awaryjnej były tematem rozmów wewnątrz koalicji. Mimo różnic w podejściu koalicjantów do tematu, ostatecznie udało się dojść do porozumienia

– Jako rząd wspólnie zaproponujemy zmianę tej ustawy dokładnie w tym punkcie, dzięki czemu tego typu środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty – wskazał Donald Tusk.

Jak przypomniał szef rządu, Polska jest jedynym, obok Węgier, krajem, w którym antykoncepcja awaryjna dostępna jest wyłącznie na podstawie preskrypcji lekarza.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także